26 sierpnia w porcie wojennym w Kaspijsku odbyła się uroczystość podniesienia bandery na małym okręcie rakietowym Amur (646). Jest to pierwsza jednostka projektu 22800 Karakurt, która zasiliła Flotyllę Kaspijską. O randze uroczystości świadczy fakt, że wziął w niej udział osobiście adm. Aleksandr Moisiejew dowódca rosyjskiej marynarki wojennej (WMF).
Amur jest ostatnim z trzech Karakurtów (pozostałe to Cykłon i Askold), które powstały w całości na zaanektowanym Krymie w stoczni w Kerczu, która pierwotnie nazywała się Sudostroitielnyj Zawod „Zaliw” od lutego 2021 r. nosi nazwę „Sudostroitielnyj zawod imieni B. Je. Butomy”. Budowa małego okrętu rakietowego Amur, pod numerem stoczniowym 803, rozpoczęła 30 lipca 2017 r. Zwodowano go dopiero 26 grudnia 2022 r., co spowodowane było między innymi opóźnieniami w dostawie silników wysokoprężnych stanowiących napęd tych jednostek.
Wszystkie trzy okręty budowane w Kerczu miały wzmocnić Flotę Czarnomorską, jednak jak dotąd tylko pierwszy z nich - Cykłon zasilił ją 12 lipca 2023 r. Drugi Askold został 4 listopada 2023 r., jeszcze w stoczni, ciężko uszkodzony podczas ukraińskiego ataku przeprowadzonego przy pomocy pocisków manewrujących Storm Shadow/SCALP. Tak więc wejście Amura w skład 106. brygady okrętów ochrony wodnego rejonu Flotylli Kaspijskiej jest dużym zaskoczeniem. Takie posunięcie wynika najprawdopodobniej z chęci uchronienia tego wartościowego okrętu przed zagrożeniem jakie niosą powtarzające się ataki sił ukraińskich na okręty Floty Czarnomorskiej. Przy jednoczesnym zachowaniu możliwości atakowania celów w Ukrainie przy wykorzystaniu dużego zasięgu rakiet manewrujących Kalibr.
Głównym uzbrojeniem jednostek projektu 22800 Karakurt jest ośmiokomorowa pionowa wyrzutnia rakiet 3S-14 UKSK, przystosowana do wystrzeliwania pocisków systemu Kalibr-NK. Są one kolejnymi, po małych okrętach rakietowych proj. 21631 Bujan-M, niewielkimi nawodnymi nosicielami pocisków manewrujących w składzie Wojenno-Morskowo Fłota. Od tych ostatnich Karakurty wyróżniają się dużą większą dzielnością morską, co wynika z zupełnie innych założeń konstrukcyjnych.
Dotychczas zamówiono szesnaście okrętów tego typu, z których pięć znajduje się w służbie (trzy we Flocie Bałtyckiej i po jednym we Flocie Czarnomorskiej oraz Flotylli Kaspijskiej). Natomiast w różnych fazach produkcji i prób oraz remoncie po ukraińskim ataku znajduje się jedenaście kolejnych jednostek tego typu. Tak więc jest to obecnie najliczniejsza seria okrętów bojowych budowanych na potrzeby WMF. Jednostki projektu 22800 trafią do większości rosyjskich flot, zarówno oceanicznych (Oceanu Spokojnego), jak i operujących na morzach zamkniętych (Bałtycka, Czarnomorska).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu