24 listopada Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu poinformowały o dostarczeniu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Rumunii pierwszych czterech wielozadaniowych śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych S-70M Black Hawk.
Maszyny przebazowano do Rumunii w okresie 12-19 listopada. Kolejne trzy śmigłowce, w tym jeden, który trafi do rumuńskiej Policji, zostaną dostarczone do końca bieżącego roku. Ich zakup jest związany z programem modernizacji potencjału lotniczego służb porządku publicznego. W jego ramach, w listopadzie 2021 roku, doszło do podpisania kontraktu z należącymi do korporacji Lockheed Martin Polskimi Zakładami Lotniczymi Sp. z o.o. w Mielcu w sprawie zakupu sześciu S-70M Black Hawk w konfiguracji pozwalającej na realizację operacji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarach lądowych i morskich, wsparcia działań przeciwpożarowych, transportu poszkodowanych oraz personelu. Dodatkowo umowa zawierała opcję pozwalającą na rozszerzenie kontraktu o sześć kolejnych śmigłowców. Pierwsze wzmianki o możliwości wykorzystania opcji pojawiły się w sierpniu 2022 roku. Ostatecznie strona rumuńska zamówiła siódmy egzemplarz w listopadzie 2022 roku.
„Śmigłowce Black Hawk dostarczone do Rumunii zapewniają zwiększoną gotowość podczas reagowania na sytuacje awaryjne” – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes i Dyrektor Generalny PZL Mielec. „Śmigłowiec S-70 Black Hawk, zaprojektowany jest zgodnie z wymagającymi standardami wojskowymi, to platforma o podwójnym przeznaczeniu, idealna do wykonywania trudnych misji na dużych odległościach i wysokościach. Można go wykorzystywać w szerokim zakresie zadań, począwszy od pomocy w przypadku katastrof, poszukiwań i ratownictwa, poprzez transport medyczny czy ładunków, kończąc na zadaniach przeznaczonych dla straży pożarnej, czy patrolu morskiego”.
Jak wskazują Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o., Rumunia jest 11. państwem, które dołączyło do grona użytkowników śmigłowców S-70 Black Hawk powstających w Mielcu. Jest jednocześnie drugim państwem europejskim (po Polsce). Dotychczas wiropłaty trafiły do Polski, Arabii Saudyjskiej, Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Tajlandii, Brunei, Filipin, Chile i Turcji oraz Kolumbii. Liczba eksploatowanych śmigłowców zbliża się do stu sztuk.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu