27 listopada z PGZ Stoczni Wojennej wypłynął niemiecki statek inspekcyjny Seefalke. Jednostka trafiła do gdyńskiego zakładu 23 sierpnia na mocy umowy zawartej 21 maja tego roku.
Operatorem jednostki jest agencja rządowa Bundesanstalt für Landwirtschaft und Ernährung, a jej głównym zadaniem patrolowanie wód niemieckiej strefy ekonomicznej na Morzu Północnym i Bałtyku. Czasami, mierzący 72 m długości, Seefalke zapuszcza się z 20-osobową załogą aż na łowiska wokół Islandii, gdzie pomaga w przestrzeganiu kwot połowowych w ramach unijnej współpracy.
Patrolowiec trafił do PGZ Stoczni Wojennej po wygraniu przetargu (o kontrakt ubiegały się jeszcze cztery przedsiębiorstwa niemieckie) i przeszedł tu pełny remont klasowy oraz szereg prac konserwacyjno-malarskich, elektrycznych, mechanicznych i wyposażeniowych. Mieliśmy okazję porozmawiać z jego dowódcą, kpt. Michaelem Beismannem, o tym jak przebiegał remont.
Kapitan Beismann nie krył swojego zadowolenia z jakości i terminowości wykonywania prac: Wszystko przebiegało wzorowo. Oczywiście, jak wszędzie zdarzają się mniejsze lub większe wyzwania i nieprzewidziane sytuacje, ale to właśnie sposób podejścia do nich i ich wspólnego rozwiązywania stanowi o dobrej współpracy. Dość powiedzieć, że moja jednostka jest teraz jak nowa – good as new!. Krótka wizyta w głównych pomieszczeniach pokazuje, że statek rzeczywiście opuszcza nabrzeże w doskonałym stanie. Myślę, że po tym zleceniu na pewno nas będą na Seefalke miło wspominali. Armator zaufał nam a my dokładnie wywiązaliśmy się z umowy. To był doskonały początek współpracy i mam nadzieję, że za jakiś czas do stoczni uda nam się ściągnąć bliźniacze jednostki należące do tego armatora powiedział Maciej Fularczyk, menedżer projektu.
Źródło: PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Dobrze a teraz najwyższa pora aby zająć się zapowiadanym niegdyś dozbrojeniem i remontem ORP Ślązak, uzbrojenie to powinno być maksymalnie możliwie zunifikowane z uzbrojeniem przyszłych fregat Miecznik jak i następców okrętów typu Orkan.