Wszelkie przejawy celowego zakłócania lub fałszowania sygnału GNSS postrzegane są przez amerykański Departament Obrony (DoD) w kategorii poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego USA. Stąd wchodząca w skład DoD komórka Defense Innovation Unit zleciła opracowanie uniwersalnego narzędzia do wykrywania przypadków spoofingu GPS. Kontrakt na realizację zadania zdobyła firma Orbital Insight z Palo Alto, specjalizująca się w dostarczaniu oprogramowania do analiz geoprzestrzennych oraz w związanej z tym analityce.
O podpisaniu kontraktu kalifornijskie przedsiębiorstwo poinformowało 10 lutego br. Jego współpraca z Defense Innovation Unit na rzecz wykrywania spoofingu będzie realizowana w ramach programu Harmonious Rook.
Wypracowana w ramach tego projektu platforma będzie wykorzystywać komercyjnie dostępne dane. Celem jej działania będzie monitorowanie przypadków fałszowania sygnałów GNSS nakierowanego bądź to na zmylenie amerykańskich wojskowych bądź też bardziej na ukrycie innego rodzaju nielegalnych działań.
Należy podkreślić, że spoofing GNSS stanowi zagrożenie nie tylko w optyce agencji rządowych, ale może także narażać na niebezpieczeństwo czy straty funkcjonowanie podmiotów komercyjnych. Badania pokazują, że tylko w latach 2016-2018 Federacja Rosyjska przeprowadziła niemal 10 tys. różnych działań ukierunkowanych na fałszowanie sygnałów nadawanych przez satelity systemów globalnego pozycjonowania.
Realizując misję dla Departamentu Obrony specjaliści z Orbital Insight będą wykorzystywać informacje pochodzące z wielu różnych źródeł, w tym dane dotyczące geolokalizacji możliwe do pozyskania z systemów takich jak przykładowo AIS (Automatic Identification System) czy internet rzeczy (Internet-of-Things – IoT). Do wykrywania przypadków spoofingu użyją mechanizmów opartych na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym. Zaprzęgnięcie do pracy zaawansowanych algorytmów pozwoli im dostrzegać w napływających sygnałach GNSS anomalie wskazujące na fałszowanie tych sygnałów.
O wychwyconych przypadkach prawdopodobnego sabotowania działania GPS firma poinformuje operatorów i analityków w odpowiednich państwowych agendach. To powinno się w efekcie przełożyć na polepszenie świadomości sytuacyjnej sił zbrojnych oraz wywiadu.
„Pomaganie organizacjom w zrozumieniu tego, co dzieje się na Ziemi i w jej otoczeniu, jest esencją działania Orbital Insight, zaś spoofing jest problemem [z zakresu] bezpieczeństwa narodowego, który okazał się trudny do rozwiązania. (…) To doskonały przykład łączenia się sektora prywatnego i publicznego na płaszczyźnie technologicznej” – mówi Kevin O’Brien, CEO Orbital Insight.
Przedsiębiorstwo stawia sobie za cel nie tylko detekcję, ale także tworzenie charakterystyk obserwowanych przypadków spoofingu. Jego współpraca z DoD wpisuje się w szerszy trend, zgodnie z którym amerykańskie agencje federalne coraz częściej posiłkują się w swojej pracy komercyjnymi technologiami. Co więcej, instytucje te wspomagają się jawnymi, powszechnie dostępnymi danymi, którymi mogą się bez problemu dzielić z sojusznikami.
Na koniec warto podkreślić, że Pentagon już wcześniej podejmował działania zmniejszające podatność systemu GPS na spoofing. W tym celu unowocześniane satelity nawigacyjne przystosowywano do transmisji bardziej odpornych na zakłócanie sygnałów M-Code, a wśród użytkowników naziemnych dystrybuowano odpowiednie urządzenia i anteny dostosowane do odbierania takich sygnałów.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu