Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowa izraelska strategia rozwoju sztucznej inteligencji

W Izraelu rozwijana jest nowa strategia wykorzystania sztucznej inteligencji podczas działań zbrojnych. Ma ona znaleźć zastosowanie na różnych szczeblach, od wsparcia żołnierzy bezpośrednio na polu walki po wsparcie pracy sztabowej. Fot. Siły Obronne Izraela

Podczas konferencji AI Week 2022 (7‒9 lutego), zorganizowanej przez Interdyscyplinarne Centrum Badań Cybernetycznych oraz Centrum Sztucznej Inteligencji i Nauk o Danych Uniwersytetu w Tel Awiwie, przedstawiciele Sił Obronnych Izraela ujawnili kilka nowych informacji odnośnie przyszłości zastosowania sztucznej inteligencji (SI) w izraelskim wojsku.

Siły Obronne Izraela mają obecnie przechodzić transformację związaną z wykorzystaniem SI we wszystkich dowództwach, ale też na szczeblu taktycznym. Według Izraelczyków, wykorzystanie big-data i sztucznej inteligencji ma odgrywać wiodącą rolę w trakcie przyszłych konfliktów. Do zbierania danych ma służyć bardzo wiele zróżnicowanych czujników (od żołnierza na polu walki po lotnictwo, rozpoznanie radioelektroniczne i satelitarne), przez co transfer informacji będzie zdecydowanie większy, niż kiedykolwiek przedtem. Główną rolę w przekształceniu tego strumienia danych w zrozumiałe komunikaty, pogrupowane wg różnych kryteriów (czas otrzymania informacji, jej znaczenie dla powodzenia misji, potencjalny adresat itd.) ma odgrywać sztuczna inteligencja. Według przedstawicieli izraelskiego wojska, działania mają być dzięki temu znacznie bardziej efektywne i szybciej dostosowywać się do zmian zachodzących na polu walki. Podczas tej cyfrowej transformacji mają być wykorzystane wnioski uzyskane podczas operacji w Strefie Gazy w maja ub.r., gdzie wykorzystano na szeroką skalę algorytmy sztucznej inteligencji do wstępnej obróbki zgromadzonych danych. SI nie pozostanie jednak w gestii wyłącznie dowódców wyższego szczebla ‒ jej elementy trafiają do systemów uzbrojenia, jak różnego typu amunicja „inteligentna” czy nawet czołgi.

Fot. Siły Obronne Izraela

Obecne wymagania stawiane przed SI mają być bardzo elastyczne ‒ dla Sił Obronnych Izraela kluczowe jest ustalenie nie tyle celu na przyszłość, lecz tego, co możliwe jest do osiągnięcia w jak najkrótszym czasie, a to wymaga stałego dialogu między wojskiem a ośrodkami przemysłowymi i naukowymi. Ze strony Sił Obronnych Izraela rozwojem rozwiązań związanych z SI ma zająć się specjalna komórka powołana do życia przy sztabie generalnym. Docelowo całość sił zbrojnych ma zostać „spięta” w jeden system za pomocą nowoczesnych środków łączności i SI, wspierających żołnierzy zarówno podczas obróbki danych, jak również bezpośrednio podczas walki.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc