Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nazwy dla brytyjskich fregat typu 31

19 maja Royal Navy ogłosiła nazwy dla pięciu fregat typu 31 zamówionych w konsorcjum Babcock Team 31. Fot. Babcock Team 31

19 maja, w czasie konferencji Sea Power, adm. Tony Radakin, Pierwszy Lord Morski i szef Sztabu Royal Navy, ogłosił nazwy dla fregat typu 31. Jednocześnie upubliczniono, że cała seria będzie nazywana typem Inspiration.

Nowe fregaty otrzymają nazwy: HMS Active, HMS Bulldog, HMS Campbeltown, HMS Formidable i HMS Venturer. Cała seria została zamówiona 15 listopada 2019 roku. Obecnie realizator umowy, konsorcjum Babcock Team 31, zakończył całościowy przegląd krytyczny projektu i rozpoczął proces przygotowywania planów dokumentacji wykonawczej przeznaczonej do rozpoczęcia faktycznego etapu budowy prototypowego okrętu.

W przypadku nazw Brytyjczycy postawili na historyczne nazwy. Przyszły HMS Active będzie trzynastym okrętem w historii Royal Navy, ostatnią jednostką była fregata typu 21 wprowadzona do służby w 1977 roku i po wycofaniu w 1994 roku sprzedana do Pakistanu (ostatecznie zatopiona jako okręt-cel w styczniu bieżącego roku). Nowy HMS Bulldog będzie ósmym okrętem o tej nazwie, poprzednik został wycofany w lipcu 2001 roku (jednostka hydrograficzna). Przyszły HMS Campbeltown będzie dopiero trzecią jednostką noszącą tą nazwę. Z całą pewnością najbardziej znanym okrętem, który był tak nazwany był niszczyciel wykorzystany do rajdu na St. Nazaire w marcu 1942 roku. Nowy HMS Formidable będzie szóstym okrętem o tej nazwie, jego poprzednikiem był lotniskowiec służący w Royal Navy w latach 1940-1947. HMS Venturer będzie dziewiątym noszącym tą nazwę. W czasie ostatniej wojny światowej nosił ją okręt podwodny typu V, który wsławił się tym, że jako jedyny w toku tego konfliktu, będąc w zanurzeniu zatopił torpedą inny płynący pod wodą okręt (niemiecki U 864).

Fregaty typu Inspiration będą stanowić uzupełnienie dla bardziej zaawansowanych jednostek typu 26 (typ City). Obok realizacji zamówienia na rzecz Royal Navy, Babcock prowadzi intensywne działania marketingowe, wśród kierunków można wymienić Polskę, gdzie w ramach programu Miecznik planowane jest zamówienie trzech fregat. Nieoficjalnie Babcock jest jednym z zagranicznych partnerów konsorcjum PGZ-Miecznik, który przygotował wstępną ofertę złożoną w Inspektoracie Uzbrojenia w formularzu negocjacyjnym.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Nazwy dla brytyjskich fregat typu 31”

  1. Takie silnie uzbrojone 3-4 fregaty byłyby w sam raz dla naszej MW i kilka dekad spokoju jeśli chodzi o jednostki tej klasy. Dodatkowo pozyskać kilka mniejszych korwet rakietowych z funkcją ZOP, dozbroić ORP Ślązak i po uzupełnieniu kilkoma OP mamy niezły potencjał na Bałtyku oczywiście wspierany przynajmniej trzema NDR-ami z sieciocentrycznym systemem rozpoznania i wskazywania celów dalekiego zasięgu i rozbudowaną ochroną Formozy.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc