Zaloguj

ZEA: prawie miliard dolarów za cztery jednostki patrolowe

Falaj 3 będzie małym, ale silnie uzbrojonym okrętem. Do 2025 r. flota Zjednoczonych Emiratów Arabskich ma wcielić do służby cztery takie jednostki. Fot. Abu Dhabi Ship Building

Zapowiadany jeszcze w lutym br. kontrakt stoczniowy doszedł do skutku. Stoczniowa firma Abu Dhabi Ship Building (ADSB) podpisała kontrakt na budowę czterech okrętów patrolowych nowego typu: Falaj 3, których użytkownikiem będzie Marynarka Wojenna Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Otrzymanie zamówienia na budowę czterech okrętów typu Falaj 3 stoczniowa firma zapowiadała już podczas tegorocznych targów morskich NAVDEX 2021. Menadżerowie ADSB podkreślali wtedy, że będzie to największy kontrakt w historii tego przedsiębiorstwa. Dzięki jego realizacji stocznia z Abu Zabi chce wybić się na pozycję regionalnego lidera w dziedzinie budowy nawodnych okrętów bojowych.

Za cztery okręty typu Falaj 3 ministerstwo obrony Zjednoczonych Emiratów Arabskich zapłaci w sumie 952,8 mln USD. Wszystkie prace mają zostać fizycznie zrealizowane w stoczni w Mussafah, a ADSB będzie też odpowiedzialna za integrację wszystkich systemów, w które wyposażone zostaną okręty. Budowa pierwszej jednostki ma ruszy jeszcze w tym roku, a ostatni, czwarty Falaj 3 ma zostać przekazany Marynarce Wojennej ZEA w 2025 r.

Falaj 3 to nowy typ okrętu i na razie nie ujawniono zbyt wielu szczegółów na jego temat. Podczas targów NAVDEX 2021 firma ADSB zaprezentowała jego wizualizację i model oraz podała, że będzie on miał 60 m długości i 641 ton wyporności. Nie upubliczniono prawie żadnych informacji na temat systemów uzbrojenia jednostki. Wiadomo, że będzie on uzbrojony w 30 mm armatę posadowioną na dziobie. Dotychczas opublikowane wizualizacje i model zaprezentowany na targach NAVDEX 2021 wskazują, ze Falaj 3 będzie przenosił też wyrzutnie czterech rakietowych pocisków przeciwokrętowych oraz wyrzutnie pocisków obrony powietrznej i wyrzutnię celów pozornych. ADSB podkreśla, że Falaj 3 będzie uzbrojony silniej niż typowy okręt tej klasy.

Ponadto Falaj 3 ma cechować się zmniejszoną powierzchnią odbicia radarowego, stąd przedstawiciele ADSB w kontekście tej jednostki chętnie używają terminu „stealth”. Flota Zjednoczonych Emiratów Arabskich od 2017 r. eksploatuje już dwie jednostki o obniżonej wykrywalności. To zbudowane przez koncern stoczniowy Fincantieri okręty patrolowe typu Falaj 2. Kontrakt z włoską firmą zakładał opcję na budowę kolejnych dwóch takich jednostek przy udziale przemysłu ZAE, ale jak widać, Abu Zabi zdecydowało się na budowę okrętów nowszego typu.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc