Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Muzeum Marynarki Wojennej ma już 70 lat

Fot. MMW

Muzeum Marynarki Wojennej już od siedemdziesięciu lat opiekuje się historią polskiego oręża morskiego i zaprasza do wspólnego świętowania. Chociaż początki były skromne, dzisiaj to największe polskie muzeum, w którym można poczuć ducha służby na morzach i oceanach.

Na początku była willa

W 1953 r., w niepozornej willi, u stóp gdyńskiej Kamiennej Góry powstało Muzeum, którego misją stała się promowanie historii polskiej floty. Liczyło ono wówczas zaledwie czterech pracowników, a wystawę tworzyła ekspozycja przeniesiona z Muzeum Wojska Polskiego
w Warszawie. Już wtedy, mimo skromnych warunków i niskiego budżetu do naszej placówki zaczęły trafiać unikatowe dla naszej historii zabytki – m.in. bezcenny XVIII- wieczny model reprezentacyjnej galery króla Augusta II Mocnego. Muzeum przejęło niedługo potem także opiekę nad legendarnym niszczycielem ORP Burza, który został okrętem-muzeum.

Bezdomne Muzeum

Po kilkunastu latach działalności, mimo kolekcji wspaniałych zbiorów, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni straciło swoją siedzibę i na następne kilkadziesiąt lat nie miało swojego stałego miejsca. Do wystaw wykorzystywano wówczas wnętrza ORP Burza, a następnie
ORP Błyskawica, jak również plener wystawienniczy przy nadmorskim bulwarze. Przez długi czas trwały dyskusje, gdzie ulokować bezdomne muzeum. Proponowano budowę nowoczesnej siedziby, przejęcie innej willi na Kamiennej Górze, a nawet zaanektowanie Twierdzy Wisłoujście. Dopiero w 2002 r. rozpoczęła się budowa nowego budynku, który ostatecznie stał się siedzibą Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej.

„Mamy rozkaz Cię utrzymać”

Po wielu latach, w 2018 r., Muzeum Marynarki Wojennej otworzyło wystawę stałą pt. „Mamy rozkaz Cię utrzymać”, na której prezentuje unikatową kolekcję polskiej floty. Znajdują się tam osobiste przedmioty należące do „ojców polskiej marynarki wojennej”, takie jak oryginalne dzienniki komandora Bogumiła Nowotnego. Nie brakuje również dziesiątek wzruszających, osobistych pamiątek należących do marynarzy, którzy walczyli o naszą niepodległość, elementów wyposażenia legendarnych okrętów czy bezcennych modeli. Kuter pościgowy „Batory”, motorówka sanitarna „Samarytanka” czy polski pojazd podwodny do działań dywersyjnych „Błotniak” to z kolei unikatowe zabytki morskiej historii i techniki.

Huczny Jubileusz

Gdyńskie Muzeum zamierza hucznie świętować swój jubileusz. W Noc Świętojańską, 24 czerwca, rozpocznie go rodzinny festyn. Moc wrażeń zapewni nie tylko specjalna ścieżka zwiedzania, ale i żołnierski posiłek, liczne grupy rekonstruktorskie, zabytkowe samochody, koncert szantowy i taneczne pokazy. Do osób chcących szczegółowo poznać historię placówki adresowane jest specjalne seminarium naukowe - 28 czerwca będzie można uczestniczyć w nim on-line. Także tego dnia Muzeum zaprezentuje wyjątkową i humorystyczną wystawę jubileuszową „Kotwica na torcie”, do obejrzenia której organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych już od 29 czerwca.

Szerzej o historii MMW, w tym kalendarium wydarzeń, na stronie: https://muzeummw.pl/o-muzeum-mw/

Źródło: informacja prasowa Muzeum Marynarki Wojennej

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc