9 i 10 grudnia media arabskie poinformowały, bazując na informacjach płynących od przywódców Zjednoczonych Emiratów Arabskich, że jednym ze skutków zakupu przez to państwo 80 wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale F4 będzie wycofanie znajdujących się obecnie w linii Mirage 2000 tego samego producenta.
Obecnie w strukturach Sił Powietrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich znajduje się około 60 samolotów Dassault Mirage 2000-9. Część z nich dostarczono jako fabrycznie nowe egzemplarze (na mocy kontraktu zawartego w listopadzie 1998 roku), a pozostałe (29 sztuk) to wynik gruntownej przebudowy eksploatowanych od 1989 roku Mirage 2000EAD/RAD. Cała flota, w ostatnich latach, jest intensywnie wykorzystywana do działań bojowych w świecie arabskim, m.in. w interwencji w Jemenie oraz wojnie domowej w Libii.
Zgodnie z deklaracjami płynącymi z Dubaju, samoloty mają zostać przekazane za darmo innym państwom arabskim. Publicznie wskazywane są dwa z nich: Egipt oraz Maroko. W przypadku pierwszego, lotnictwo eksploatuje około 20 egzemplarzy Mirage 2000BM/EM, które dostarczono w latach 80. XX wieku. Z kolei Maroko eksploatuje trzy typy odrzutowych samolotów bojowych: Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon (mają zostać zmodernizowane do standardu F-16V), a także starsze Northrop F-5E/F Tiger II oraz Dassault Mirage F1. Wobec zakupu partii F-16C/D Fighting Falcon Block 72 przejęcie Mirage 2000-9 może pozwolić na zakończenie procesu modernizacji lotnictwa wojskowego tego kraju.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu