6 sierpnia firmy MBDA Deutschland, niemiecki oddział grupy MBDA, i Krauss-Maffei Wegmann podpisały porozumienie o współpracy (MoU) w ramach programu System Indirektes Feuer (System Ognia Pośredniego) dla Bundeswehry.
Celem programu jest opracowanie i wdrożenie rakietowych pocisków kierowanych o dużym zasięgu, które miałyby wejść do uzbrojenia niemieckiej artylerii. Mają one wykorzystywać już istniejące wyrzutnie (np. MARS II/MLRS-E) oraz istniejące systemy dowodzenia i kierowania ogniem (C2). Obydwie firmy mają duże doświadczenie w zakresie produkcji systemów uzbrojenia różnych typów i kategorii, zatem ich współpraca ma skutkować obniżeniem ryzyka podczas prac. W ich trakcie firmy planują wykorzystać zarówno sprawdzone komponenty (w tym już używane przez niemieckie Heer), jak i zupełnie nowe. W planach jest wykorzystanie np.: systemu nawigacji satelitarnej odpornego na zakłócenia, systemów trójwymiarowego mapowania terenu, czujników nawigacyjnych opartych o obraz 3D itd. Wsparciem dla niemieckich artylerzystów ma być sztuczna inteligencja, odpowiadająca za automatyczne rozpoznawanie i identyfikację celów. Zgodnie ze swoim doświadczeniem, MBDA Deutschland odpowiadać będzie za efektory (jest bowiem producentem różnorodnych pocisków rakietowych), KMW zaś za rozwój platform i elementów wyrzutni.
Program SIF wpisuje się w koncepcję odbudowy niemieckiej artylerii do początków lat 30. W każdym z trzech pułków artylerii ma się znaleźć jeden batalion (dywizjon) artylerii rakietowej, pełniący funkcję organizacyjno-gospodarczą. Jeżeli pułk zostanie skierowany do realizacji zadań wraz ze swoją dywizją (każdą z dywizji Bundeswehry będzie wspierać pułk artylerii), zostanie on podzielony na cztery mieszane artyleryjskie grupy zadaniowe, dysponujące zarówno artylerią lufową, jak i rakietową.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu