Zaloguj

MBDA i Krauss-Maffei Wegmann podejmują współpracę

KMW i MBDA Deutschland nawiązały współpracę w ramach programu modernizacji artylerii rakietowej Wojsk Lądowych Bundeswehry. Fot. MBDA.

6 sierpnia firmy MBDA Deutschland, niemiecki oddział grupy MBDA, i Krauss-Maffei Wegmann podpisały porozumienie o współpracy (MoU) w ramach programu System Indirektes Feuer (System Ognia Pośredniego) dla Bundeswehry.

Celem programu jest opracowanie i wdrożenie rakietowych pocisków kierowanych o dużym zasięgu, które miałyby wejść do uzbrojenia niemieckiej artylerii. Mają one wykorzystywać już istniejące wyrzutnie (np. MARS II/MLRS-E) oraz istniejące systemy dowodzenia i kierowania ogniem (C2). Obydwie firmy mają duże doświadczenie w zakresie produkcji systemów uzbrojenia różnych typów i kategorii, zatem ich współpraca ma skutkować obniżeniem ryzyka podczas prac. W ich trakcie firmy planują wykorzystać zarówno sprawdzone komponenty (w tym już używane przez niemieckie Heer), jak i zupełnie nowe. W planach jest wykorzystanie np.: systemu nawigacji satelitarnej odpornego na zakłócenia, systemów trójwymiarowego mapowania terenu, czujników nawigacyjnych opartych o obraz 3D itd. Wsparciem dla niemieckich artylerzystów ma być sztuczna inteligencja, odpowiadająca za automatyczne rozpoznawanie i identyfikację celów. Zgodnie ze swoim doświadczeniem, MBDA Deutschland odpowiadać będzie za efektory (jest bowiem producentem różnorodnych pocisków rakietowych), KMW zaś za rozwój platform i elementów wyrzutni.

Program SIF wpisuje się w koncepcję odbudowy niemieckiej artylerii do początków lat 30. W każdym z trzech pułków artylerii ma się znaleźć jeden batalion (dywizjon) artylerii rakietowej, pełniący funkcję organizacyjno-gospodarczą. Jeżeli pułk zostanie skierowany do realizacji zadań wraz ze swoją dywizją (każdą z dywizji Bundeswehry będzie wspierać pułk artylerii), zostanie on podzielony na cztery mieszane artyleryjskie grupy zadaniowe, dysponujące zarówno artylerią lufową, jak i rakietową.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc