Inspektorat Uzbrojenia podpisał z należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Hutą Stalowa Wola S.A. umowę na dostawy w latach 2020-2021 moździerzy oraz wozów dowodzenia do Kompanijnych Modułów Ogniowych 120 mm moździerzy samobieżnych RAK. To kolejne w tym roku zamówienie kierowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej do polskiego przemysłu zbrojeniowego.
– RAK to polska konstrukcja, zaprojektowana przez polskich inżynierów, chwalona przez dowódców i użytkowników. Z podziwem wypowiadają się o nim nie tylko nasi żołnierze, ale także przedstawiciele formacji sojuszniczych. To nie jest ostatnie nasze zamówienie w polskim przemyśle zbrojeniowym. Perspektywy przed HSW jak i przed całą Polską Grupą Zbrojeniową są bardzo dobre – gratuluje dobrze wykonanej pracy – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
W skład jednego Kompanijnego Modułu Ogniowego (KMO) RAK wchodzi: 8 samobieżnych moździerzy M120K, 4 Artyleryjskie Wozy Dowodzenia (AWD), Artyleryjski Wóz Remontu Uzbrojenia (AWRU), 3 Artyleryjskie Wozy Amunicyjne (AWA) oraz 2 Artyleryjskie Wozy Rozpoznania (AWR).
Minister @mblaszczak rozmawiał w #HSW z pracownikami fabryki oraz z żołnierzami @21_bsp, którzy posiadają na wyposażeniu #KMO #Rak. Podpisana dzisiaj umowa jest już drugą umową na dostawę tych nowoczesnych samobieżnych moździerzy
—#modernizacjaWP pic.twitter.com/qvN1OdLMK3— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) October 11, 2019
Nowa umowa opiewa na dostawę elementów do dwóch KMO składających się z moździerzy samobieżnych na podwoziu kołowym oraz artyleryjskich wozów dowodzenia. Przypomnieć należy, iż HSW realizuje dostawy seryjne wozów amunicyjnych oraz wozów remontu uzbrojenia, jak również realizuje pracę rozwojową w zakresie pozyskania artyleryjskiego wozu rozpoznania.
– Finalizujemy dostawy ósmego modułu ogniowego w ramach realizacji pierwszej umowy na KMO RAK. Dzisiaj podpisujemy kolejne zamówienie na ten produkt. Kontrakt wynegocjowaliśmy w czasie dwóch miesięcy ale przygotowywaliśmy się do złożenia oferty od jakiegoś czasu. Dziękuje wszystkim zaangażowanym – Ministrowi Obrony Narodowej, Polskiej Grupy Zbrojeniowej pracownikom Huty Stalowa Wola i przedstawicielom wojska – podsumował Bartłomiej Zając, prezes i dyrektor generalny HSW S.A.
Prezes #HSW Bartłomiej Zając: deklaracja złożona w sierpniu tego roku przez ministra @MON_GOV_PL @mblaszczak o kolejnych zamówieniach na moździerze Rak właśnie się zmaterializowała. #hsw #pgz #polskiprzemysł #Rak pic.twitter.com/4iSkwJ5OmK
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) October 11, 2019
Huta Stalowa Wola S.A. jest liderem konsorcjum, które na podstawie umowy z 2016 roku dostarczyło już do Sił Zbrojnych RP siedem KMO Rak. Jednostki artyleryjskie zostały wyposażone w 56 egzemplarzy M120K i 28 wozów dowódczych oraz 7 artyleryjskich wozów remontu uzbrojenia. Do 30 października HSW S.A. przekaże ostatni ósmy KMO RAK wraz z wozem AWRU. Specjaliści z HSW S.A. przeszkolili kilkudziesięciu użytkowników nowego w Siłach Zbrojnych RP sprzętu.
– Autonomiczność, siła i zasięg ognia, mobilność, szybkostrzelność, pełna automatyzacja, zwiększenie bezpieczeństwa załóg to cechy charakteryzujące ten sprzęt. Dzisiejszą umowę odbieramy jako wyraz zaufania, jakie pokładają w nas Siły Zbrojne oraz Ministerstwo Obrony Narodowej w zakresie dostaw nowoczesnego, odpowiadającego potrzebom współczesnego pola walki sprzętu. Wierzymy, że ta współpraca zaowocuje kolejnymi zamówieniami lokowanymi w polskim przemyśle obronnym w nadchodzących latach – powiedział Sebastian Chwałek, wiceprezes zarządu PGZ S.A.
Dzisiejszą umowę odbieramy jako wyraz zaufania, jakie pokładają w nas Siły Zbrojne oraz Ministerstwo Obrony Narodowej w zakresie dostaw nowoczesnego, odpowiadającego potrzebom współczesnego pola walki sprzętu. #hsw #pgz #polskiprzemysł #Rak pic.twitter.com/zuub32aOIo
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) October 11, 2019
Zastosowane w RAKU technologie i rozwiązania zrewolucjonizowały wojska artyleryjskie. Samobieżny moździerz Rak przesunął zasięg ognia, natomiast elektroniczne systemy rozpoznania i komunikowania, automatyzacji, nawigacji i sterowania procesami dały nowy potencjał nie tylko skuteczności na polu walki, ale też w zakresie zwiększania bezpieczeństwa żołnierzy.
Huta Stalowa Wola S.A. jest producentem wyrobów wojskowych w segmentach: sprzęt artyleryjski (w tym sprzęt autonomiczny, samobieżny oraz holowany), lekkie opancerzone transportery kołowe i gąsienicowe oraz sprzęt inżynieryjny. HSW S.A. wypracowała własną, unikalną strategię polegającą na oferowaniu i dostarczaniu produktów wkomponowanych w kompletne moduły ogniowe. HSW S.A. realizuje również działalność kooperacyjną tj. produkcja wyrobów i wykonawstwo usług technicznych na bazie stworzonej lub powierzonej dokumentacji technicznej.
(PGZ, MON)
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Brawo. Więcej umów w polskim przemyśle dla wszystkich naszych spółek zbrojeniowych i więcej środków na badania i rozwój. Rozwijajmy własny przemysł i niezależność.