Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Huta Stalowa Wola wyprodukuje wyrzutnie M903 w ramach drugiej fazy programu Wisła

W garnizonie 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie, Huta Stalowa Wola S.A. podpisała przemysłową umowę podwykonawczą z firmą Raytheon Polska Sp. z o.o., należącą do RTX Corporation, dotyczącą produkcji 48 wyrzutni rakiet M903, wchodzących w skład rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot zamówionego przez Siły Zbrojne RP w ramach drugiej fazy programu pozyskania zestawu rakietowego obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Fot. Andrzej Kiński

12 sierpnia, na terenie 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie, Huta Stalowa Wola S.A. podpisała przemysłową umowę podwykonawczą (Letter Subcontract) z firmą Raytheon Polska Sp. z o.o., należącą do RTX Corporation, dotyczącą produkcji 48 wyrzutni rakiet M903.

Wyrzutnie M903 wchodzą w skład rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot zamówionego przez Siły Zbrojne RP w ramach drugiej fazy programu pozyskania zestawu rakietowego obrony powietrznej średniego zasięgu (ZROP-SZ) Wisła.

Oprawa wydarzenia była wyjątkowo uroczysta za sprawą licznych przybyłych gości, w tym: wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pawła Bejdy, sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Marcina Kulaska, ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Marka Brzezinskiego, szefa Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej ‒ zastępcy Inspektora Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Kazimierza Dyńskiego, szefa Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artura Kuptela, zastępcy szefa Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Michała Marciniaka, szefa programu Patriot w RTX Johna Davida Greena, a także członków zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Arkadiusza Bąka i Jana Grabowskiego.

Umowę podpisali ‒ z ramienia Huty Stalowa Wola S.A. prezes zarządu spółki Wojciech Kędziera i wiceprezes zarządu Barbara Cena, zaś ze strony Raytheon Polska prezes zarządu Caroline Touchstone i wiceprezes zarządu Paulia Epler. Fot. Andrzej Kiński

Umowę z ramienia Huty Stalowa Wola S.A. podpisali: prezes zarządu spółki Wojciech Kędziera i wiceprezes zarządu Barbara Cena, zaś ze strony Raytheon Polska prezes zarządu Caroline Touchstone i wiceprezes zarządu Paulia Epler. Jak wspomniano, przedmiotem umowy, zawartej w formule B2B (business-to-business) jest 48 wyrzutni M903, które wejdą w skład sześciu baterii (12 jednostek ogniowych) systemu Patriot zamówionych przez polski resort obrony narodowej w ramach drugiej fazy programu Wisła. Wyprodukuje je Centrum Produkcyjno-Serwisowe Wisła w HSW S.A., a ich dostawa nastąpić ma w latach 2027‒2029. Wartości umowy nie ujawniono, ale – z oczywistych względów – jest ona niższa od wartości umowy międzyrządowej LOA (Letter of Offer and Acceptance) w ramach programu FMS (Foreign Military Sales), zawartej 5 września 2023 r. z administracją Stanów Zjednoczonych na dostawę 48 wyrzutni M903 wraz z częściami zamiennymi i usługami towarzyszącymi. Jej wartość wyniosła 1,23 mld USD netto (ok. 5 mld PLN netto/ok.6,1 mld PLN brutto).

Głos zabrał m.in. wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. Andrzej Kiński

Polskie firmy będą odpowiedzialne za produkcję niektórych zespołów mechanicznych i elektronicznych wyrzutni, tak na mocy umów offsetowych, jak i komercyjnych z korporacjami Lockheed Martin i RTX, a za produkcję podwozi i innych elementów mechanicznych oraz elektrycznych, a także montaż całości odpowiadać będzie Huta Stalowa Wola S.A. Głównymi polskimi podwykonawcami będą: Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. (system elektroniczny Enhanced Elestronics System/ELES,  skrzynka przyłączeniowa Junction Box/J-Box, moduł sterownika silnika Motor Control Unit/MCU, zestaw modułów elektroniki systemu transmisji danych Data Link Terminal Module/DLTM), Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. (siłowniki liniowe i obrotowe podniesienia oraz obrotu zespołu wyrzutni) czy TELDAT  Sp. z o.o. sp. k. (routery).

W Polskiej Grupie Zbrojeniowej, do której należą trzy z czterech wymienionych polskich podmiotów przemysłowych, za realizację programu Wisła odpowiada konsorcjum PGZ-WISŁA w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider konsorcjum), Huta Stalowa Wola S.A., MESKO S.A., PIT-RADWAR S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Jelcz Sp. z o.o., Huta Stalowa Wola S.A. Oddział Autosan w Sanoku, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A., PCO S.A. oraz Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A.

Przedmiotem umowy jest dostawa 48 wyrzutni M903 w latach 2027‒2029, każda z nich może służyć do odpalania pocisków PAC-2 GEM-T/GEM+ bądź PAC-3/PAC-3 MSE. Te ostatnie są jedynymi zakupionymi przez Polskę w ramach programu Wisła, a maksymalna liczba pocisków tego typu na wyrzutni M903 to 12. Fot. Andrzej Kiński

Dla Huty Stalowa Wola S.A. jest to już druga przemysłowa umowa podwykonawcza dotycząca produkcji wyrzutni M903. Pierwszą zawarto 14 marca 2019 r. z Raytheon Integrated Defense Systems o dotyczyła ona 16 wyrzutni zamówionych przez MON w ramach pierwszej fazy Wisły, obejmującej dostawę dwóch baterii (czterech jednostek ogniowych) systemu Patriot. W ramach przygotowań do realizacji tej umowy HSW S.A. zrealizowała niezbędne inwestycje, budując Centrum Produkcyjno-Montażowe, które docelowo może przejąć również funkcję centrum serwisowania, obsługi i napraw wyrzutni M903 będących w wyposażeniu obecnych i przyszłych użytkowników systemu Patriot. Przystępują do montażu wyrzutni HSW S.A. przejęła od amerykańskich partnerów dokumentację i know-how, a na ich bazie przygotowała samodzielnie dokumentację techniczną i technologiczną, przeszła też audyty potwierdzające spełnienie wszystkich norm jakościowych wymaganych przez RTX. Zamówione wyrzutnie zostały dostarczone w latach 2022‒2023.

Umowa na produkcję wyrzutni rakiet systemu Patriot M903 to kolejna nić, która umacnia nasze relacje z jednym ze strategicznych partnerów, którym jest firma Raytheon. Relacje, których nie udałoby się zbudować, gdyby nie współpraca rządów polskiego i amerykańskiego oraz otwartość na dialog firm PGZ i Raytheon. Ta umowa to też kolejna ważna referencja dla HSW S.A. w ubieganiu się o produkcję wyrzutni na eksport dla innych użytkowników systemu Patriot. Jestem przekonany, że realizacja drugiej fazy programu Wisła nie tylko umocni nasze przemysłowe partnerstwo polsko-amerykańskie, stanowiąc impuls rozwojowy dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ale będzie także krokiem milowym w budowaniu systemu gwarantującego bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej Polski a tym samym wschodniej flanki NATO – powiedział członek zarządu PGZ S.A. Arkadiusz Bąk.

Podpisana dzisiaj umowa to świadectwo owocnej, trwającej już 10 lat partnerskiej współpracy pomiędzy firmą Raytheon i polskim przemysłem obronnym. 16 wyrzutni wyprodukowanych w Polsce przez Hutę Stalową Wola jest już wdrożonych do służby, a dzisiaj poszerzamy współpracę o kontrakt na produkcję 48 wyrzutni do kolejnych sześciu baterii Patriot, które będą służyć obronie Polski i które podniosą kompetencje przemysłu obronnego. Raytheon jest zaangażowany we współpracę z Polską i partnerstwo z polskimi spółkami sektora obronnego. Cieszymy się na dalszą współpracę z Hutą Stalowa Wola i innymi spółkami PGZ w ramach budowy kluczowych komponentów systemu Patriot i radaru LTAMDS w drugiej fazie programu Wisła – powiedziała Caroline Touchstone, prezes zarządu Raytheon Polska Sp. z o.o.

Andrzej Kiński na podstawie komunikatu PGZ S.A.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc