Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Finalizacja zamówienia na X partię wstępną F-35

3 lutego Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Lockheed Martin poinformowały o sfinalizowaniu umowy w sprawie finansowania X partii wstępnej wielozadaniowych samolotów bojowych F-35 Lightning II.

Produkcja ma objąć 90 egzemplarzy, 55 z nich trafi do amerykańskich sił zbrojnych (44 F-35A dla USAF, 9 F-35B dla USMC oraz 2 F-35C dla US Navy). Pozostała partia 35 sztuk przeznaczona jest dla klientów zagranicznych. Co ważne, presja ze strony administracji federalnej, spowodowała znaczne ustępstwa producenta w stosunku do pierwotnych planów – w porównaniu do IX serii wstępnej, udało się ograniczyć koszty zakupu o ponad 700 mln dolarów.

Co więcej, według wstępnych obliczeń prezentowanych przez producenta oraz Departament Obrony po raz pierwszy udało się zejść z kosztami poniżej 100 mln dolarów za egzemplarz. Mowa oczywiście o najliczniejszym i najpopularniejszym wariancie klasycznego startu i lądowania F-35A, którego cena w X partii wstępnej ma wynosić 94,6 mln dolarów za egzemplarz (wliczając silnik). Ceny pozostałych wersji mają wynieść 122,8 mln dolarów za F-35B oraz 121,8 mln dolarów za F-35C. Pełna możliwość zweryfikowania powyższych cen będzie możliwa po oficjalnej publikacji umowy pomiędzy obiema zainteresowanymi stronami.

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc