Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Egipt chce uszczelnić granicę morską

1 października Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do wyposażenia niezbędnego do uszczelnienia granicy morskiej Egiptu. Według wyliczeń administracji amerykańskiej umowa może mieć wartość 417 mln dolarów. 

Wniosek eksportowy, który został przesłany do Kongresu Stanów Zjednoczonych w celu dalszego procesu autoryzacji zgodnego z procedurą FMS, obejmuje całą listę sprzętu niezbędnego do realizacji programu. Kair jest zainteresowany budową centrum operacji strategicznych, dwóch centrów operacji regionalnych (najprawdopodobniej po jednym dla wybrzeża Morza Śródziemnego i Morza Czerwonego), sześciu centrów operacji na poziomie baz morskich, dwunastu stacji przekazywania danych, 28 stanowisk łączności, 34 zintegrowanych wieżowych obserwacji technicznej wyposażonych w stacje radiolokacyjne i głowice optoelektroniczne. Dodatkowo pakiet ma objąć sześć kompletów ochrony baz morskich, dwanaście bezzałogowych aparatów latających pionowego startu i lądowania wraz z sześcioma naziemnymi stanowiskami kierowania, 14 mobilnymi stanowiskami obserwacji i dozoru morskiego, a także trzema platformami Aerostat przeznaczonymi dla urządzeń obserwacyjno-rozpoznawczych. Dodatkowo pakiet ma objąć amerykańskie wsparcie logistyczno-szkoleniowe. 

Powyższy program jest kolejnym elementem zakrojonego na szeroką skalę projektu rozbudowy i modernizacji sił morskich. Uszczelnienie granicy Egiptu jest związane m.in. z zaostrzającą się sytuacją na pograniczu z Libią, a także rywalizacją z Turcją o prymat we wschodniej części Morza Śródziemnego. Dodatkowo wpisuje się w inne programy, jak zwalczanie terroryzmu islamskiego na Półwyspie Synaj. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Twitter/Ahmed XIV
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc