Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

„Czołgowe zmartwychwstanie” ‒ czy Hiszpania przekaże 20 Leopardów 2 Ukrainie?

Spośród 53 składowanych w Saragossie hiszpańskich Leopardów 2A4 dwadzieścia mogłoby zostać „szybko” przekazanych Ukrainie. Fot. Ejército de Tierra

25 stycznia w hiszpańskich mediach opublikowana została zapowiedź możliwej dostawy 20 hiszpańskich czołgów Leopard 2A4 Ukrainie  to dwukrotnie więcej, niż zapowiadano to w 2022 r.

Według tych doniesień, spośród 108 zakupionych w 1995 r. (dostawy do 1998 r.) z nadwyżek Bundeswehry wozów Leopard 2A4 (transakcja była powiązana z zamówieniem nowych i wyprodukowanych w Santa Bárbara Sistemas Leopardów 2A6ES) 53 mają nadawać się do remontu. Są to wozy przechowywane w składzie Agrupación de Apoyo Logístico nº41 (AALOG 41) w Casetas (Saragossa). 20 z nich ma być w na tyle dobrym stanie, by ich przekazanie mogło być „szybkie”. Tymczasem jeszcze w 2022 r. wskazywano, że do „szybkiej” dostawy, do której wówczas nie doszła do skutku, ma nadawać się zaledwie dziesięć wozów. Co wpłynęło na „zmartwychwstanie” wozów ‒ nie wiadomo, bowiem brak jest informacji na temat ewentualnych ich remontów między sierpniem 2022 r. (kiedy hiszpański resort obrony podał, że powodem rezygnacji z przekazania Leopardów 2A4 Ukrainie był tragiczny stan wszystkich wozów) a styczniem 2023 r. Co więcej, łącznie do przekazania ma nadawać się nawet ok. 40 wozów, z tym, że dodatkowe wymagałyby jednak przeprowadzenia „pewnych prac remontowych”, byłyby więc realnie dostępne dopiero za kilka miesięcy. Niektóre hiszpańskie media jako potencjalny powód niedojścia wówczas do przekazania czołgów Ukrainie wskazują bliskie związki komunistycznej partii Podemos z rosyjskimi władzami ‒ partia ta współtworzy koalicję rządzącą. Jeden z członków rządu, Ione Belarra, należący właśnie do Podemos, stwierdził niedawno, że jakakolwiek pomoc wojskowa dla Ukrainy „przyczyni się do eskalacji działań wojennych”, w zamian sugerując, że „pokój rodzi się poprzez dialog i negocjacje”. Inny z hiszpańskich ministrów, szefujący resortowi ds. prezydencji i kontaktów z parlamentem Félix Bolaños (socjalistyczna partia PSOE), stwierdził w kontrze, że „Królestwo Hiszpanii ma zobowiązania międzynarodowe i musi być tam, gdzie być powinna: z Niemcami, Francją, Portugalią czy Stanami Zjednoczonymi”. Dodał, że decyzja o wysłaniu Leopardów 2 Ukrainie nie będzie procedowana przez hiszpański parlament, lecz jest decyzją rządową, podpartą współpracą z NATO i Unią Europejską.

Trzeba pamiętać, że informacja o 20 czołgach dla Ukrainy jest nieoficjalna. Faktycznej skali pomocy Madryt jeszcze nie podał.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc