Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brytyjski pancerz do czołgów Challenger 3

Spółka RBSL dostarczy pancerz nowej generacji do czołgów Challenger 3. Będzie on rodzimym brytyjskim rozwiązaniem. Fot. British Army

18 stycznia brytyjska Agencja Zaopatrzenia i Wsparcia Obrony (Defense Equipment & Support) zawarła ze spółką RBSL umowę na dostawę modułowego systemu opancerzenia do czołgów Challenger 3.

Pancerz został opracowany w Laboratorium Nauki i Techniki Obronnej (Defence Science and Technology Laboratory) we współpracy ze spółką joint venture RBSL (Rheinmetall BAE Systems Land) i ma zapewniać znaczący wzrost przeżywalności czołgu w stosunku do rozwiązań zastosowanych w Challengerze 2. Wstępne próby integracji nowego pancerza przeprowadzono z powodzeniem w 2023 r., a zawarta niedawno umowa umożliwi prowadzenie szeroko zakrojonych testów, jak również rozpoczęcie produkcji seryjnej. Pancerz nowej generacji sprawi, że Challenger 3 będzie jednym z najlepiej opancerzonych czołgów świata, zapewniając wysoką przeżywalność brytyjskim czołgistom i zwiększając szanse na powodzenie prowadzonych działań w najbliższej przyszłości. Realizacja kontraktu umożliwi nie tylko zachowanie istniejących miejsc pracy, ale też utworzenie nowych ‒ maksymalnie 58 w zakładach w Newcastle i Telford, o ile pojawią się zamówienia eksportowe.

Pułkownik Will Waugh, starszy specjalista ds. programu broni pancernej w British Army, powiedział, że „Zawarcie kontraktu to znakomita wiadomość i kolejny krok ku dostawie Brytyjskiej Armii nowych zdolności w zakresie czołgów podstawowych”. Podkreślił, że „Konflikt na Ukrainie w odpowiednim momencie przypomniał o zagrożeniu, jakie stwarzają rosyjskie czołgi podstawowe i inne systemy uzbrojenia”. Ważne wydaje się stwierdzenie płk. Waugha o tym, że „ten pancerz to światowej klasy rodzime rozwiązanie, które zapewni skokowy wzrost w ochronie naszych żołnierzy i przeżywalności czołgów”. Z kolei Colin McClean, dyrektor zarządzający RBSL powiedział, że „Inwestycja przemysłowa, która zostanie zrealizowana w ramach tego kontraktu, sprawi, że Telford stanie się wiodącym ośrodkiem naukowo-produkcyjnym dla pancerzy”. Dodał, że „inwestycja w ten zakład przyniesie brytyjskim wojskom lądowym wymierne korzyści teraz i w przyszłości”.

W ramach programu Challenger 3 148 czołgów Challenger 2 (z 227 pozostających w dyspozycji British Army) zostanie poddanych gruntownej modernizacji, polegającej przede wszystkim na wymianie wieży na nową ze 120 mm armatą Rheinmetall L/55A1 o gładkim przewodzie lufy. Obok poprawy możliwości oferowanych przez zasadniczy oręż brytyjskiej broni pancernej (co prawda liczebnie coraz bardziej skromnej) ma on prowadzić ku odbudowie krytycznych zdolności przemysłowych w Wielkiej Brytanii.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc