Nieliczne informacje na temat Noteci, pochodzące od przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej, mówiły że system ten miałby zastąpić 57 mm armaty przeciwlotnicze S-60MB, stanowiące obecnie uzbrojenie pododdziałów OPL Marynarki Wojennej. Na lata 2019–2022 planuje się zakup 24 „zestawów” (wydaje się, że określenie jest stosowane zamiennie ze „środkiem ogniowym”, a więc armatą), wykorzystujących armatę automatyczną kalibru 35 mm.
Wystosowanie przez Inspektorat Uzbrojenia zaproszenia do zainteresowanych podmiotów do udziału w analizie rynku inicjuje fazę analityczno-koncepcyjną programu pozyskania przeciwlotniczego artyleryjskiego środka ogniowego (w opublikowanej informacji nie wymieniono kryptonimu Noteć). Z lakonicznej informacji zawartej w dokumencie możemy się jednak dowiedzieć, że chodzi właśnie o następcę 57 mm armat przeciwlotniczych S-60, który: powinien charakteryzować się zdolnością do zwalczania szerokiego spektrum zagrożeń z powietrza oraz lekko opancerzonych obiektów naziemnych i nawodnych z możliwością wykorzystania amunicji programowalnej, a także powinien być przystosowany do prowadzenia działań przy wykorzystaniu wozu dowodzenia i kierowania uzbrojeniem zestawu Blenda oraz samodzielnie w różnych warunkach pogodowych, o każdej porze doby.
Termin przesyłania zgłoszeń do udziału w badaniu rynku upłynął 26 lutego, a – po weryfikacji kompetencji potencjalnych uczestników do realizacji planowanego zamówienia – IU ma rozesłać do nich zapytanie o informację (RFI) w formie ankiety, dotyczącej wymagań funkcjonalno-technicznych i formularza dotyczącego preliminowanych kosztów eksploatacji w cyklu życiu. W oparciu o analizę rynku IU ma opracować studium wykonalności i wstępne założenia taktyczno-techniczne.
Prace nad takim „środkiem ogniowym” polski przemysł i placówki naukowo-badawcze prowadzą już niemal od dekady, a obecnie w finalną fazę wkracza projekt „Bateria przeciwlotnicza z armatami kal. 35 mm”, realizowany od 2011 r. przez PIT-RADWAR S.A. To właśnie on stanowi podstawę zgłoszenia Konsorcjum PGZ-Noteć, którego liderem jest Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., do udziału w analizie rynku.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu