Zaloguj

Zwiększanie możliwości ofensywnych B-52H Stratofortress

LAI_2_2016_B52H+

LAI_2_2016_B52H+

Dzięki kolejnym modernizacjom amerykańskie strategiczne samoloty bombowe Boeing B-52H systematycznie zwiększają swoje możliwości w zakresie przenoszenia precyzyjnego uzbrojenia konwencjonalnego dalekiego zasięgu. Będą mogły atakować cele powierzchniowe pozostając poza zasięgiem środków przeciwlotniczych przeciwnika. Przed B-52H kolejne lata służby razem z bombowcami B-2A i B-1B, aż do czasu gdy nie zostaną zastąpione przez nowy amerykański strategiczny samolot bombowy budowany w ramach pro
gramu LRS-B.

15 stycznia bieżącego roku Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych ogłosiły, że rozpoczynają testy zmodernizowanej wyrzutni rewolwerowej montowanej w luku bombowym B-52H. Nowa wyrzutnia została przystosowana do przenoszenia konwencjonalnego uzbrojenia precyzyjnego. Do tej pory B-52H mogły przenosić takie uzbrojenie precyzyjne jak: bomby JDAM, bomby kasetowe WCMD, bomby szybujące AGM-154 JSOW oraz pociski samosterujące AGM-158 JASSM wyłącznie na podwieszeniach podskrzydłowych. Nie było to doskonałe rozwiązanie, gdyż do przenoszenia uzbrojenia nie był wykorzystywany olbrzymi luk kadłubowy bombowca. Poza tym uzbrojenie „wiszące” na podwieszeniach podskrzydłowych zwiększa opór aerodynamiczny, co przekłada się na większe zużycie paliwa i co za tym idzie mniejszy zasięg bombowca.
Pierwszy etap modernizacji B-52H prowadzonej w latach 2006-2009 skupił się na przystosowaniu podwieszeń podskrzydłowych do przenoszenia większego asortymentu uzbrojenia precyzyjnego. Dzięki temu w arsenale B-52H znalazły się: cele pozoracyjne Raytheon ADM-160B MALD (Miniature Air-Launched Decoy), samosterujące pociski walki radioelektronicznej ADM-160C MALD-J, bomby naprowadzane satelitarnie i laserowo GBU-56 LJDAM oraz bomby małogabarytowe GBU-39 SDB.
W 2011 r. rozpoczął się drugi etap modernizacji nazwany „1760 IWBU” (1760 Internal Weapons Bay Upgrade). W jej ramach zmodyfikowano montowaną w luku bombowym tzw. wspólną, strategiczną wyrzutnię rewolwerową CSRL (Common Strategic Rotary Launchers), którą nazwano konwencjonalną wyrzutnią rewolwerową – CRL (Conventional Rotary Launcher). Na co dzień B-52H mogą przenosić na wyrzutniach CSRL konwencjonalne pociski samosterujące AGM-86C/D CALCM lub ich uzbrojoną w głowicę jądrową wersję AGM-86B ALCM, jak również swobodnie spadające bomby jądrowe z rodziny B61. Zmodyfikowaną wyrzutnię wyposażono w szynę przesyłu danych MIL-STD-1760, taką samą jaką zamontowano wcześniej w podwieszeniach podskrzydłowych. Dzięki temu załoga bombowca będzie mogła „komunikować się” z uzbrojeniem podwieszonym na wyrzutni CRL w luku bombowym programując jego użycie. Na wyrzutni CRL bombowce B-52H nie będą już mogły przenosić broni jądrowej.
Do kwietnia bieżącego roku firma Boeing – główny wykonawca modernizacji – ma zamontować wyrzutnie CRL w sześciu egzemplarzach B-52H. Docelowo Boeing ma dostarczyć siłom powietrznym 44 wyrzutnie CRL. Jednakże do ich montażu ma zostać przystosowana cała flota 76 samolotów bombowych B-52H. Gdy to nastąpi wyrzutnie CRL będzie można przenosić pomiędzy bombowcami, a ich instalacja nie będzie wymagała żadnych dodatkowych modyfikacji w awionice bombowców.
Jak na razie B-52H będą mogły przenosić na wyrzutniach CRL osiem bomb JDAM. Dzięki temu liczba przenoszonych bomb tego typu przez pojedynczy B-52H zwiększy się do dwudziestu. Docelowo na wyrzutni CRL będzie można podwieszać: pociski samosterujące AGM-158 JASSM, ich wersję dalekiego zasięgu JASSM-ER, cele pozoracyjne ADM-160B MALD, czy pociski walki radioelektronicznej ADM-160C MALD-J.
Pomimo swojego wieku B-52H z udźwigiem blisko 32 t, możliwością operowania na wysokości 15 tys. m i taktycznym promieniu działania rzędu 7200 km, stanowi doskonałą platformę do przenoszenia szerokiego spektrum uzbrojenia precyzyjnego. Oczywiście, już od dawna nie jest w stanie operować nad obszarami nasyconymi nowoczesnymi środkami obrony przeciwlotniczej. Takie zadania Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wyznaczają już tylko niewidzialnym dla radarów samolotom bombowym B-2A, a w przyszłości będą wykonywać je nowe bombowce LRS-B. Jednakże przed B-52H jeszcze wiele lat służby – co najmniej do 2040 r. – dlatego bombowce te modyfikuje się do pełnienia roli nosicieli uzbrojenia „powietrze-powierzchnia” dalekiego zasięgu. Jednocześnie B-52H stopniowo przestaną pełnić rolę nosicieli broni jądrowej. Zgodnie z postanowieniami ostatniego traktatu rozbrojeniowego z Rosją (tzw. nowy układ START) Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych do lutego 2018 r. będą musiały pozbawić możliwości przenoszenia uzbrojenia jądrowego trzydzieści egzemplarzy B-52H.
Siły Powietrzne planują uzbroić B-52H w pociski samosterujące „powietrze-powierzchnia” dalekiego zasięgu AGM-158 JASSM-ER. Jak na razie B-52H na podwieszeniach podskrzydłowych mogą przenosić trudnowykrywalne dla radarów pociski AGM-158 JASSM o zasięgu 370 km. W listopadzie 2015 r. firma Lockheed Martin otrzymała wart 9,1 mln dolarów kontrakt na przystosowanie B-52H do przenoszenia w luku kadłubowym (na wyrzutni CRL) pocisków samosterujących AGM-158 JASSM-ER. Jest to wersja pocisku JASSM o zasięgu zwiększonym do około 920 km. Dzięki wyrzutni CRL liczba przenoszonych przez B-52H pocisków JASSM i JASSM-ER zwiększy się z dwunastu do dwudziestu. Jak na razie jedynie bombowce B-1B zostały certyfikowane do przenoszenia pocisków JASSM-ER. Do 2018 r. do przenoszenia JASSM-ER mają zostać przystosowane bombowce B-52H oraz myśliwce F-16. Następne w kolejności są samoloty myśliwsko-bombowe F-15E.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusercrosslistfunnelsort-amount-asc