Zaloguj

Obchody stulecia bitwy jutlandzkiej

Obchody stulecia bitwy jutlandzkiej. Pancernik HMS Canada w całej okazałości.

Obchody stulecia bitwy jutlandzkiej. Pancernik HMS Canada w całej okazałości.

W połowie maja, po kilku latach starannych przygotowań, w Narodowym Muzeum Royal Navy w Portsmouth otwarto wystawę, rozpoczynającą obchody 100-lecia bitwy jutlandzkiej – największego starcia morskiego I wojny światowej.

Obchody okrągłej rocznicy bitwy okrętów Royal Navy i Kaiserliche Marine na wodach Morza Północnego, są jedynym morskim akcentem w, zakrojonym na szeroką skalę, programie upamiętniającym udział Wielkiej Brytanii i ich dominiów oraz kolonii w I wojnie światowej. Dlatego też, konieczne przygotowania rozpoczęto już kilka lat wcześniej, a pieczę nad całością przedsięwzięcia objął rząd w Londynie, a konkretnie Departament Kultury, Mediów i Sportu.
Główne uroczystości ku czci marynarzy, którzy zginęli w bitwie jutlandzkiej zorganizowano na dalekiej północy kraju, w katedrze St. Magnus w Kirkwall na Orkadach i na znajdującym się niedaleko cmentarzu w Lyness na wyspie Hoy. Szereg mniejszych ceremonii odbyło się na cmentarzach w Norwegii, Szwecji i Danii, w miejscach gdzie morze oddało ciała poległych oraz w miastach tradycyjnie związanych z Royal Navy, takich jak m.in. Portsmouth, Plymouth i Chatham.
Na wodach Morza Północnego z pokładów fregat HMS Kent i Schleswig-Holstein rzucono do morza wieńce. Okręty Royal Navy zawinęły do wybranych portów na wybrzeżach Zjednoczonego Królestwa, aby wziąć udział w bardziej lokalnych ceremoniach.
Równocześnie z uroczystościami ku pamięci poległych, na terenie całego kraju zorganizowano szereg akademii i wystaw o charakterze edukacyjnym, mających przypomnieć tę trochę zapomnianą przez lata kartę historii brytyjskiej marynarki wojennej. Prezentacje poświęcone bitwie można obejrzeć m.in. w Londynie, Hartlepoolu, Gosport, Devonport, Hull, Newcastle, czy też Belfaście.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusercrosslistfunnelsort-amount-asc