Zaloguj

Griffin Group Defence na XXIX MSPO – 30 lat minęło

Jednorazowy granatnik przeciwpancerny RGW110.

Jednorazowy granatnik przeciwpancerny RGW110.

Podczas tegorocznego XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, obchodząca okrągłą 30. rocznicę swojej działalności, firma Griffin Group Defence wraz ze swoimi zagranicznymi partnerami, jak co roku, zaprezentowała szeroki wachlarz oferowanego sprzętu najwyższej klasy, w tym m.in.: optoelektronikę, optykę dzienną i nocną, broń wraz z osprzętem, różnego rodzaju amunicję, granaty, materiały wybuchowe, a także elementy wyposażenia pojazdów wojskowych oraz systemy morskie.

Na stoisku nie zabrakło nowości, w tym nowatorskiego zestawu wyposażenia dla wysuniętych nawigatorów naprowadzania lotnictwa JTAC (Joint Terminal Attack Controller), będącego kombinacją urządzenia STERNA True North Finder (TNF), lornetki JIM COMPACT a także podświetlacza celów DHY 308.

STERNA TNF firmy Safran to goniometr ze zintegrowanym żyroskopem, służący do wyznaczania kierunku północnego, który w połączeniu z odpowiednim urządzeniem optoelektronicznym, może być używany zarówno do obserwacji w dzień, jak i w nocy, oraz do wyznaczania współrzędnych celu z dokładnością TLE (target location error) CE90 CAT I, czyli w przedziale 0÷6 m. Kombinacja urządzenia STERNA z urządzeniem optoelektronicznym jest określana jako system STERNA. Wylicza on współrzędne celu na podstawie zmierzonych danych, tj. odległości, azymutu oraz kąta elewacji i może być wykorzystany do cyfrowego przesyłania danych do innych systemów kierowania ogniem, np. TOPAZ. Wśród tych danych jest m.in. pozycja własna określona za pomocą odbiornika systemu GPS lub punktów referencyjnych. System jest niewrażliwy na zakłócenia magnetyczne, może być używany w pomieszczeniach i w bezpośredniej bliskości pojazdów mechanicznych lub innych źródeł zakłóceń magnetycznych, a także dysponuje zdolnością do działania w środowisku z zakłóconym sygnałem GPS.

Granatnik RGW90 z wysuniętym „żądłem” nastawiającym tryb detonacji głowicy.

Granatnik RGW90 z wysuniętym „żądłem” nastawiającym tryb detonacji głowicy.

Elementem proponowanego Siłom Zbrojnym RP zestawu jest lornetka termowizyjna JIM COMPACT, umożliwiająca obserwację w: kanale dziennym, kanale do warunków słabego oświetlenia i w kanale termowizyjnym z matrycą chłodzoną wysokiej rozdzielczości (640×480 pikseli). Lornetka ma również zintegrowany dalmierz, kompas magnetyczny, wbudowany odbiornik GPS, wskaźnik laserowy z funkcją SEE SPOT. JIM COMPACT pozwala na wykrycie celu wielkości czołgu z odległości ponad 9 km, a człowieka z ponad 6 km. Lornetka jest najnowszym produktem firmy Safran, który cechuje potencjał do dalszego rozwoju i wprowadzania nowych funkcjonalności.

Ostatnim elementem zestawu jest laserowy podświetlacz celu DHY 308 firmy Cilas, o masie 4 kg, energii wyjściowej 80 mJ oraz zasięgu lokalizacji do 20 km i podświetlania do 10 km. Podświetlacz charakteryzuje się dużą precyzją celowania zarówno do celów stacjonarnych, jak i ruchomych. Cechuje go wysoka stabilność wskaźnika oraz niska sygnatura akustyczna w podczerwieni, a także niewielkie zapotrzebowanie na energię. Opcjonalnie może mieć wbudowaną lunetę optyczną do obserwacji celu. Dzięki prostocie montażu i demontażu oraz braku konieczności nagrzewania, podświetlacz DHY 308 można w szybki i prosty sposób przygotować do pracy. DHY 308 dostarczany jest z pamięcią o pojemności 800 kodów z możliwością tworzenia także własnych kodów.
Przedstawiony zestaw może być używany w konfiguracji STERNA + JIM COMPACT + DHY 308 (całkowita masa ok. 8 kg) do obserwacji, określania współrzędnych celu i naprowadzania amunicji kierowanej laserowo lub STERNA + JIM COMPACT (całkowita masa ok. 4 kg) z możliwościami jak wyżej, z wyjątkiem zdolności naprowadzania amunicji kierowanej laserowo, ale z możliwością oświetlenia celu laserem (pointer).

Kolejną propozycją firmy Griffin Group Defence dla Wojska Polskiego przedstawioną w czasie targów MSPO 2021 była rodzina lekkich jednorazowych granatników RGW, produkowanych przez niemiecką spółkę Dynamit Nobel Defence (DND) w wersjach: RGW60, RGW90 i RGW110. Pociski odpalane z granatników DND wyróżniają się dużą, stałą prędkością marszową, niewielką podatnością na wiatr, bardzo dużym prawdopodobieństwem trafienia i wyeliminowania celu już przy pierwszym strzale nawet na dystansie kilkuset metrów oraz możliwością użycia z pomieszczeń o kubaturze 15 m3. RGW60 z wielozadaniową głowicą HEAT/HESH (przeciwpancerną kumulacyjną/przeciwpancerną lub przeciwbetonową odkształcalną), o masie 5,8 kg i długości 88 cm może być szczególnie przydatny dla pododdziałów powietrznodesantowych i specjalnych. RGW90 jest bronią o bardzo szerokim zakresie zastosowań dzięki wykorzystaniu głowic bojowych HEAT/HESH i HEAT/HESH Tandem, a wybór trybu pracy głowicy HEAT lub HESH, w jakim zostanie odpalony pocisk, jest dokonywany przez strzelca tuż przed wystrzałem poprzez wysunięcie lub pozostawienie „żądła” wewnątrz głowicy. Skuteczność przebicia pancerza RHA wynosi ok. 500 mm dla głowicy HH, natomiast przebicia pionowego pancerza osłoniętego pancerzem reaktywnym dla głowicy HH-T to ponad 600 mm. Zasięg skuteczny broni wynosi od 20 m do ok. 500 m. RGW90 to obecnie najbardziej uniwersalny granatnik spośród całej rodziny, łączący kompaktowe wymiary (długość 1 m i masa poniżej 8 kg) z możliwością zwalczania, dzięki tandemowej głowicy kumulacyjnej, czołgów podstawowych wyposażonych w dodatkowe osłony reaktywne. Kolejnym prezentowanym granatnikiem był RGW110 HH-T, największa i najskuteczniejsza broń rodziny RGW, choć z rozmiarami i masą zbliżonymi do RGW90. Przebijalność głowicy RGW110 wynosi > 800 mm RHA za pancerzem reaktywnym lub > 1000 mm RHA. Jak podkreślają przedstawiciele DND, tandemowe głowice kumulacyjne do RGW110 zostały zaprojektowane z myślą o pokonywaniu tzw. ciężkich pancerzy reaktywnych nowej generacji (jak np. Relikt), które stosowane są na rosyjskich czołgach. Poza tym RGW110 HH-T zachowuje wszystkie zalety i funkcjonalności mniejszego RGW90.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusertagcrosslistfunnelsort-amount-asc