Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zakup systemu Bayraktar TB2 na Sejmowej Komisji Obrony Narodowej

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej zajęła się zakupem bezzałogowych aparatów latających Bayraktar TB2. Fot. Baykar

6 lipca Sejmowa Komisja Obrony Narodowej zrealizowała obrady i dyskusję dotyczącą zakupu na potrzeby Wojska Polskiego bezzałogowych aparatów latających Bayraktar TB2, które zostały zakontraktowane przez Inspektorat Uzbrojenia w maju bieżącego roku.

Osobą, która omawiała proces zakupu, był wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz – w trybie jawnym przekazał kilka nowych informacji dotyczących programu. Dostawy czterech systemów przewidziano w latach 2022-2024 (po jednym w 2022 i 2024 roku, dwa w 2023). Każdy zestaw będzie obejmować sześć TB2, sześć głowic optoelektronicznych MX-15, dwie stacje radiolokacyjne pracujące w trybie SAR, trzy naziemne stacje kierowania i trzy terminale transmisji danych, pozwalające na zwiększenie zasięgu operacyjnego bezzałogowych aparatów powietrznych. Dodatkowo strona turecka dostarczy dwa symulatory, które zostaną zainstalowane w bazie lotniczej w Mirosławcu oraz Dęblinie. Co ciekawe, realizacja usług warsztatowych ma odbywać się siłami Warsztatów Techniki Lotniczej zlokalizowanych w Toruniu – z całą pewnością taka lokalizacja jest zaskakująca, biorąc pod uwagę fakt budowy przez Polską Grupę Zbrojeniową S.A. centrum kompetencyjnego w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy.

Na co wskazał gen. broni Tomasz Piotrowski, pilna potrzeba operacyjna wymuszająca zakup bezzałogowych aparatów latających rozpoznawczo-uderzeniowych to wynik analiz i obserwacji działań potencjalnego przeciwnika, czyli połączonych sił rosyjsko-białoruskich, które systematycznie rozszerzają swój potencjał na wielu płaszczyznach.

Co ważne, dzięki zastosowaniu rozwiązań technicznych zgodnych z NATO-wskim systemem STANAG, Bayraktar TB2 może zostać wpięty w krajowy system obejmujący m.in. system rozpoznania naziemnego, zasobniki rozpoznawcze DB-110 (wykorzystywane przez wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb), a także systemy Jaśmin i TOPAZ.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc