Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Japończycy wcielili do służby trzeci przeciwminowy okręt typu Awaji

Japończycy wcielili do służby okręt przeciwminowy Etajima. Fot. Japońskie Morskie Siły Samoobrony

16 marca w stoczni Marine United Corporation w Jokohamie odbyła się uroczystość wcielenia do służby w Japońskich Morskich Siłach Samoobrony okrętu przeciwminowego Etajima (306). Jest to trzecia jednostka typu Awaji zbudowana przez przemysł lokalny.


Pierwszym portem macierzystym tej jednostki jest Kure, gdzie stacjonuje 3. Dywizjon Trałowy Morskich Sił Samoobrony. Kontrakt na budowę jednostki został podpisany w 2017 roku, natomiast położenie stępki miało miejsce w lutym 2018 roku. Wodowanie odbyło się 12 grudnia 2019 roku. W 2020 roku Ministerstwo Obrony Japonii zamówiło czwartą jednostkę, która ma wejść do służby w marcu 2024 roku.

Przeciwminowe okręty typu Awaji wypierają do 780 ton. Mają długość 67 m i szerokość 11 m. Układ napędowy składa się z dwóch wysokoprężnych silników o mocy 2200 KM każdy. Pozwala to na osiągnięcie prędkości maksymalnej dochodzącej do 14 węzłów. Jednostki są budowane z tworzyw sztucznych, co według analiz japońskich ma pozwolić na uzyskanie żywotności około 30 lat. Wykrywanie min i innych niebezpiecznych przedmiotów jest realizowane poprzez kadłubową stację hydrolokacyjną OQQ-10, która stanowi uzupełnienie dla zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych. Pierwsze dwie jednostki otrzymały pojazdy OZZ-2 (Remus 600), natomiast trzecia i czwarta będą wyposażone w pojazdy OZZ-4 produkcji lokalnej.

Japońskie Morskie Siły Samoobrony, ze względów historycznych oraz potrzeb gospodarczych, utrzymują rozbudowane siły przeciwminowe. Obecnie obejmują one około 20 wyspecjalizowanych jednostek klasy trałowiec i niszczyciel min, które są wspierane przez śmigłowce Leonardo AW101 (MCH-101).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Japończycy wcielili do służby trzeci przeciwminowy okręt typu Awaji”

  1. Szkoda że drugiej serii niszczycieli min nie będzie, szkoda to zmarnowana szansa na rozwiązanie tej kwestii stosunkowo tanio i kompleksowo.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc