Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Grot ciąg dalszy. Posłowie pytają MON

Posłowie Koalicji Obywatelskiej pytają MON o kwestie związane z karabinkiem Grot. Fot. 21. Brygada Strzelców Podhalańskich

2 lutego na stronach Sejmu upubliczniono poselską interpelację, która stanowi kontynuację informacji opublikowanych przez portal Onet.pl z 25 stycznia bieżącego roku. Wówczas dziennikarze upublicznili artykuł o problemach z karabinkiem Grot kupowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej.



Autorami interpelacji są posłowie Koalicji Obywatelskiej (Paweł Poncyljusz, Tomasz Siemoniak, Joanna Kluzik-Rostkowska, Bartłomiej Sienkiewicz, Cezary Grabarczyk, Maciej Lasek, Kazimierz Plocke, Andrzej Szewiński, Marta Wcisło, Cezary Tomczyk). Dokument wpłynął do kancelarii Sejmu 28 stycznia i jego adresatem jest resort obrony. Posłowie, w oparciu o materiały prasowe oraz oświadczenie rzecznika prasowego Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, zebrali trzynaście pytań dotyczących karabinka Grot.

  1.  Proszę o szczegółową informację o liczbie poszczególnych wersji karabinka Grot będących w posiadaniu WOT. Czy to oznacza, że większość posiadanych sztuk (ponad 30 tys.) to wersja, do której odnosi się artykuł opublikowany w Onet?
  2. Proszę o informację dotyczącą zespołu konstruktorów kabinka Grot zarówno po stronie WAT, jak i FB Radom.
  3. Proszę o informację, jakie uwagi zostały zgłoszone przez żołnierzy WOT. Proszę podać liczbę zgłoszonych uwag, daty zgłoszeń i informację, czego dotyczyły.
  4. Jakie uwagi do funkcjonowania karabinku Grot zostały wykorzystane w wersji A2, a jakie zostały uznane przez producenta za zasadne i zadeklarowano ich wdrożenie w kolejnych wersjach?
  5. Czy wśród uwag płynących z jednostek WOT, a nie z raportu po zakończonych testach poznawczych, były informacje o wypadaniu regulatora gazowego, problemach z zamkami, kurkami, przegrzewaniem się lufy i jej wygięciem, rdzewieniem elementów metalowych oraz mocowaniem pasów?
  6. Dlaczego, jeśli sam WOT mówi o produkcie, że jest cały czas modyfikowany i posiada cechy tzw. wieku niemowlęcego, naliczane są kary finansowe żołnierzom w sytuacji awarii i uszkodzeń karabinków Grot? Ile takich kar za uszkodzenie lub zgubienie elementów karabinka Grot zostało naliczonych żołnierzom WOT? Jaka jest kwota tych kar?
  7. Proszę o podanie kalendarium badań państwowych. Jaki był skład komisji prowadzącej badania ze strony MON? Proszę o podanie planu badań wraz z kalendarzem oraz wskazanie, w jakich terminach faktycznie one się odbyły. Kiedy i w jakich etapach przekładano termin lub powtarzano badania? Jakie były tego przyczyny?
  8. Czy badania państwowe zakończyły się wnioskami o modyfikację niektórych rozwiązań zastosowanych w karabinku Grot? Jeśli tak, to na jakiej podstawie zatwierdzono sprzęt do użytkowania w Siłach Zbrojnych RP? Jeśli nie, to na jakiej podstawie producent dokonał zmian pomiędzy badanym prototypem a egzemplarzami dostarczonymi do WOT?
  9. Czy producent, już po badaniach państwowych, zwracał się do MON z wnioskiem o zatwierdzenie kolejnej wersji karabinka Grot? Czy takie badania były prowadzone przez państwową komisję? Jeśli tak, to proszę o informację, jaki był plan tych badań, w jakich terminach, czy dokonano powtórzeń cząstkowych badań.
  10. Zdaniem rzecznika prasowego WOT wypadanie regulatora gazowego wynika z błędnego użytkowania karabinu, a reklamacje co do działania iglicy to jedynie 0,19% reklamacji. Dlaczego w związku z tym producent karabinka Grot dokonuje modyfikacji tych elementów w wersji A2, choć generuje to dodatkowe koszty i według WOT nie ma to znaczenia? Czy MON złożył do producenta wnioski o zmiany konstrukcyjne tych elementów?
  11. Proszę o podanie – kwotowo i procentowo – kosztów produkcji karabinka, z podziałem na koszty produkcji w FB Radom, komponenty od dostawców zagranicznych i komponenty od dostawców krajowych, z wyszczególnieniem kosztów wewnątrz grupy PGZ.
  12. Proszę o informację, kto wchodził w skład zespołu ekspertów WAT, którzy dokonywali testów porównawczych kilku karabinów w dniu 3 listopada 2017 r., o czym wspomina w swoim oświadczeniu rzecznik prasowy WOT. Zwracam się z prośbą o udostępnienie materiału filmowego z tego badania.
  13. Jaka jest podstawa prawna, która pozwoliła na ominięcie procedury wprowadzania na listę uzbrojenia karabinka Grot przez szefa Sztabu Generalnego i zastąpienie jej poleceniem szefa Inspektoratu Wsparcia SZ, który zazwyczaj decyduje o uzupełnieniu SpW lub zakupach materiałów eksploatacyjnych? Proszę podać inne przykłady wprowadzenia innego typu uzbrojenia poprzez Inspektorat Wsparcia SZ.



Interpelacja posłów Koalicji Obywatelskiej jest jedną z dwóch, która wpłynęła do kancelarii Sejmu i dotyczy sprawy karabinka Grot. Autorem drugiej jest poseł Adam Szłapka (Koalicja Obywatelska) - dotychczas nie została ona upubliczniona przez portal sejmowy.

Przypomnijmy, 25 stycznia Onet.pl opublikował artykuł autorstwa dwóch dziennikarzy (Edyta Żemła oraz Marcin Wyrwał), którzy wskazują na problemy z powyższą bronią. W ciągu kolejnych dni można było zaobserwować publikację różnych oświadczeń przedstawicieli resortu obrony, byłych operatorów wojsk specjalnych oraz przemysłu, którzy bronią powyższej konstrukcji.

 

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “Grot ciąg dalszy. Posłowie pytają MON”

  1. skoro Siemoniak pyta o "informację dotyczącą zespołu konstruktorów kabinka Grot zarówno po stronie WAT, jak i FB Radomto" to znaczy , że to agent obcegop państwa - pytanie czy to agent ruski czy niemiecki (z kariery raczej niemiecki 🙂 - bo po jaką cholerę mu ta informacja (mógł ja zreszta dostać od swojej sekretarki, jak był MoNem)

  2. agenturą którego obcego państwa jest Siemoniak i reszta tej hałastry pytaczy ?
    a) Niemiec
    b) Rosji
    c) Niemiec i Rosji jednocześnie, bo Siemoniak jest tak przebiegły, że donosi obu

  3. Głównie chodzi o papierologię i nazwiska. Po zmianie władzy polecą głowy.
    Jak się na to patrzę to widzę, że nie możne być prywatnych firm zbrojeniowych. Po każdych wyborach byłyby komisje śledcze. Chora atmosfera

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc