16 grudnia rosyjska agencja informacyjna Interfaks-AWN podała, że powstanie następca samolotów dowodzenia Ił-80. Wyjawił to Andriej Jelczaninow, pierwszy wiceprzewodniczący Wojskowo-Przemysłowej Komisji Rosji. Nowy samolot dowodzenia powstanie na bazie samolotu pasażerskiego Ił-96.
Jelczaninow, który objął stanowisko 15 grudnia (wcześniej w WPK odpowiadał za lotnictwo), ujawnił, że podjęto już odpowiednie ustalenia i Ministerstwo Obrony FR zleciło rozpoczęcie prac rozwojowych nad prototypem nowego samolotu dowodzenia, który zastąpi Iły-80. Wykorzystany do tego będzie czterosilnikowy szerokokadłubowy samolot pasażerski Ił-96. Najpewniej w wersji Ił-96-300, gdyż właśnie taki model posłużył jako punkt wyjścia do opracowania prezydenckich maszyn Ił-96-300PU (PU – punkt uprawlenija, punkt dowodzenia), które latają w barwach rosyjskich rządowych linii Rossija (tzw. SLO – Spiecyalnyj lotnyj otriad, specjalna jednostka lotnicza). Przy czym trzeba wyjaśnić, że będzie skonstruowany zarówno następca Iła-80, jak i współpracującego z tym samolotem retranslatora łączności na bazie Iła-76MD. W tym drugim przypadku decyzja odnośnie wyboru platformy też nie zaskakuje. Nowy retlanslator powstanie na bazie Iła-76MD-90A.
W rosyjskich mediach często w odniesieniu do Iła-80 pada określenie samolot „sudnogo dnia” (dnia sądu ostatecznego), sugerujące, że Ił-80 powstał wyłącznie na okoliczność wojny jądrowej. W rzeczywistości Ił-80 to także, czy może przede wszystkim, powietrzne strategiczne stanowisko dowodzenia do dyspozycji Sztabu Generalnego, w chwili powstania SZ ZSRS. Ponieważ Ił-80 powstał na bazie szerokadłubowego samolotu pasażerskiego Ił-86 (którego generacyjnym następcą został Ił-96), dlatego inna nazwa Iła-80 to Ił-86WKP (wozdusznyj komandnyj punkt – powietrzny punkt dowodzenia) lub Ił-86WzPu (wozdusznyj punkt uprawlenija). Łącznie wyprodukowano cztery seryjne Iły-80. Samoloty mają możliwość dowodzenia każdym rosyjskim rodzajem sił zbrojnych i rodzajów wojsk, wliczając w to komunikację z okrętami podwodnymi czy siłami rakietowymi RWSN. Uzupełnieniem Iłów-80 są wspomniane retranslatory na bazie Ił-76MD (tylko dwie maszyny), tzw. Ił-76SK (spiecyalnyj komandnyj, inaczej Ił-76WKP), które najwyraźniej wyposażono w identyczny zestaw systemów łączności co Iły-80. W mijającej dekadzie niektóre Iły-80 przeszły modernizację.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu