Zaloguj

Rosyjskie Ministerstwo Obrony zainteresowane pojazdami Strieła [WIDEO]

Oba prototypy lekko opancerzonych pojazdów WPK-Strieła, z prawej wersja amfibijna. Fot. WPK

14 grudnia rosyjska spółka Wojenno-promyszlennaja kompanija ujawniła, że podpisała z rosyjskim resortem obrony umowę na opracowanie i rozwój szeregu wersji lekko opancerzonego pojazdu terenowego 4×4 WPK-Strieła.

Stosowne dokumenty prywatna spółka Wojenno-promyszlennaja kompanija (WPK) podpisała z Ministerstwem Obrony Federacji Rosyjskiej jeszcze 7 grudnia. Dyrektor generalny WPK Aleksandr Krasowickij przekazał, że umowa dotyczy pracy rozwojowej (tzw. opytno-konstruktorskaja rabota, OKR) pod kryptonimem Strieła. W jej ramach WPK skonstruuje i dostarczy do badań poligonowych czterech modeli (wersji nadwozia) samochodu Strieła: lekko opancerzonego wielozadaniowego (zapewne zbliżonego do obecnych prototypów), lekko opancerzonego przystosowanego do instalacji uzbrojenia i wyposażenia specjalnego, wielozadaniowego nieopancerzonego i analogicznego modelu przystosowanego do instalacji uzbrojenia/wyposażenia specjalnego. W przyszłym roku te cztery prototypy rozpoczną wstępne badania, których harmonogram jest już uzgodniony i jest częścią podpisanej umowy. W tychże testach wezmą też udział oba istniejące prototypy Strieły – czyli pierwszy wariant pokazany w lipcu oraz wersja amfibijna, która debiutowała na forum Armija-2020.

WPK skonstruowała wóz Strieła z własnej inicjatywy jako lekko opancerzony pojazd 4×4 dla oddziałów aeromobilnych i rozpoznawczych. Dużą zaletą jest masa Strieły w podstawowej konfiguracji, wynosząca maksymalnie 4,7–4,9 t. Dzięki temu Strieła może być przenoszona na zawiesiu przez obecnie produkowane wersje śmigłowców serii Mi-8AMTSz. Jednocześnie Strieła wytrzymuje eksplozję 2 kg trotylu pod kołem. Prędkość drogowa wynosi 155 km/h. Obecnie rosyjskie wojsko nie ma pojazdu tej klasy co Strieła.

 

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Rosyjskie Ministerstwo Obrony zainteresowane pojazdami Strieła [WIDEO]”

  1. Koncepcja zbieżna z naszym Pegazem, na papierze Strieła bardzo fajnie wygląda, a nasz Pegaz jest w finale 4 oferentów,oby zwycieżyła propozycja najkorzystniejsza dla gospodarki, bo technicznie cała czwórka wygląda dobrze i.dość podobnie.

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc