30 listopada Departament Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych poinformował, że ciężko uszkodzony przez pożar śmigłowcowiec desantowy USS Bonhomme Richard (LHD 6) typu Wasp nie zostanie naprawiony i jego ostatecznym losem jest złomowanie.
Powyższy krok został podjęty po dokładnej analizie stopnia zniszczeń okrętu, które oceniono na około 60% całej konstrukcji. Według szacunków prace mogłyby kosztować od 2,5 do 3,2 mld USD i zająć do siedmiu lat. Taki czas pozwala na budowę nowego okrętu tej klasy typu America, który kosztuje Departament Obrony średnio 4,1 mld USD. Ponadto projekt zaangażowałby ważne przedsiębiorstwa w realizację niestandardowych prac. Rozważano przy tym odbudowę jednostki w dotychczasowej konfiguracji bądź konwersję do innej roli.
Decyzja o złomowaniu oznacza, że jednostka zniknie z bazy San Diego w ciągu najbliższych miesięcy - operacja ma kosztować około 30 mln USD i zająć do roku. Początkowo US Navy musi zrealizować formalne procedury wycofania okrętu ze służby i zdemontować elementy nadające się do wykorzystania na innych jednostkach typu Wasp. Muszą zakończyć się też cztery śledztwa prowadzone w związku z pożarem. Utrata jednostki to poważny cios dla US Navy, gdyż według planów miał służyć przynajmniej do 2035 r. W 2021 r. miał wyruszyć w pierwszy rejs operacyjny z grupą lotniczą składającą się z wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35B Lightning II należących do Korpusu Piechoty Morskiej.
Przypomnijmy, znajdujący się w ostatniej fazie remontu i modernizacji (wartej 250 mln USD) śmigłowcowiec desantowy USS Bonhomme Richard został poważnie uszkodzony w wyniku pożaru, który wybuchł 12 lipca w garażu pojazdów mechanicznych. Ze względu na wyłączenie pokładowych systemów przeciwpożarowych oraz braki kadrowe wynikające z etapu remontu, przy którym czuwała załoga szkieletowa, ogień rozprzestrzenił się na inne pomieszczenia jednostki. Akcja przeciwpożarowa, w której uczestniczyły liczne zespoły awaryjne US Navy, a także służb cywilnych, trwała do 16 lipca.
USS Bonhomme Richard dołączy do listy ponad 30 okrętów US Navy utraconych po II wojnie światowej. Wśród nich można wymienić m.in. remontowany wielozadaniowy okręt podwodny o napędzie atomowym USS Miami (maj 2012 roku) czy niszczyciel min USS Guardian, który w styczniu 2013 roku wpadł na rafę Tubbataha na wodach Filipin.
USS Bonhomme Richard jest jednym z ośmiu wielozadaniowych okrętów desantowych zbudowanych dla US Navy przez stocznię Ingalls Shipbuilding w Pascagoula. Został zamówiony 11 grudnia 1992 roku, uroczyste położenie stępki odbyło się 18 kwietnia 1995 roku, a wodowanie 14 marca 1997 roku. Do służby wcielono go 15 sierpnia 1998 roku jako szóstą jednostkę serii.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Zamiast tego remontować lepiej wybudować dodatkowy okręt typu America