Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy indyjski satelita obserwacyjny na orbicie

Indie wystrzeliły na orbitę nowego satelitę obserwacyjnego. Fot. ISRO

7 listopada z centrum lotów kosmicznych Satish Dhawan znajdującego się w stanie Andhra Pradesh w Indiach wystartowała rakieta nośna PSLV-DL. Wyniosła na orbitę dziesięć satelitów, z których najważniejszym był EOS-01.

Wymieniony powyżej satelita stanowi element rozbudowy krajowego (indyjskiego) systemu obserwacji powierzchni Ziemi. Pozostałych dziewięć urządzeń stanowiło komercyjne ładunki dostarczone i zlecone przez użytkowników z Holandii, Stanów Zjednoczonych oraz Litwy.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, był to pierwszy (w tym roku) start rakiety nośnej w Indiach. Głównym celem misji było wyniesienie na orbitę satelity EOS-01, która została zbudowana przez ISRO (Indian Space Research Organisation). Po 16 minutach od startu urządzenie oddzieliło się od rakiety i udanie rozłożyło panele słoneczne. W ciągu kolejnych minut sterowanie zostało przejęte przez operatorów naziemnego stanowiska ISRO w Bengaluru.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem satelita EOS-1 ma za zadanie realizacje obserwacji naziemnej w zakresie wsparcia operacji humanitarnych, analiz poziomu zalesienia i postępów upraw. Głównym wyposażeniem jest stacja radiolokacyjna SAR pasująca w paśmie X, która została dostarczona przez przemysł izraelski. Jest to piąty satelita wystrzelony przez Indie, spośród nich na orbicie znajdują się trzy – ich głównym zadaniem jest wsparcie działań służb bezpieczeństwa Indii.

Program rozwoju satelitów obserwacyjnych w Indiach rozpoczął się po serii zamachów terrorystycznych w listopadzie 2008 roku. Są one wykorzystywane do obserwacji obszarów granicznych w celu wykrywania śladów infiltracji przez podejrzane osoby. Nie można wykluczyć, że do tego zadania zostanie oddelegowany także EOS-1. Dla programu rozwoju rakiet PLSV, był to drugi start w wersji DL, która dysponuje dwoma dodatkowymi silnikami startowymi na paliwo stałe. Łącznie rodzina PLSV wykonała już 52 starty, a wskaźnik udanych lotów osiągnął poziom 94%.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc