Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rafael ADS na AUSA 2020

Rafael

13 października izraelska firma Rafael Advenced Defense Systems podczas wystawy AUSA Annual Meeting&Exhibition 2020 (regularnie odbywającej się w Waszyngtonie, lecz tegoroczna edycja przyjęła formę wydarzenia wirtualnego z powodu pandemii COVID-19 – odbywa się w dniach 13-16 października) zaprezentowała swoją ofertę skierowaną na rynek amerykański oraz ukierunkowaną na współpracę z amerykańskim przemysłem zbrojeniowym.

Swoją ofertę Rafael prezentował oczywiście w formie wirtualnej, za pośrednictwem uruchomionego niedawno kanału „Talking Defense” (kanał na portalu youtube.com mający formę internetowej telewizji). Podczas dwóch kilkunastominutowych filmów firma skupiła swoje wysiłki na prezentacji systemów Iron Dome i Samson RCWS. Filmy są dostępne z napisami wyświetlanymi oraz tłumaczonymi maszynowo w czasie rzeczywistym.

Iron Dome jest systemem obrony przeciwrakietowej, zaprojektowanym specjalnie w celu zwalczania pocisków artyleryjskich (klasycznych, moździerzowych i rakietowych), wystrzeliwanych z dystansu 5-70 km. Pierwotnie system powstał do ochrony żydowskich osiedli przed atakami palestyńskich bojowników. Według oficjalnych źródeł, skuteczność systemu produkowanego przez Rafael ADS (we współpracy z IAI) sięga 90%. Także US Army zamówiła dwie baterie tego systemu, a oficjalna ceremonia przekazania pierwszej baterii odbyła się niedawno na terenie jednego z zakładów firmy Rafael ADS. W wydarzeniu wzięli udział izraelski minister obrony Benny Gantz, minister gospodarki Amir Peretz, szef DDR&D (Dyrekcja Badań i Rozwoju MO Izraela), dr Dani Gold, szef IMDO (Izraelska Organizacja Obrony Przeciwrakietowej) Mosze Patel oraz przedstawicieli Rafael Advanced Defense Systems dr Uzi Landau i prezes Joaw Har-Ewen. Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych zamówiły dwie baterie Iron Dome.

Kolejnym z prezentowanych systemów była wieża bezzałogowa RCWS Samson. Jest ona uzbrojona w 30 mm armatę Mk44 Bushmaster II (z możliwością przezbrojenia w wariant o kalibrze 40 mm), sprzężony z nią 7,62 mm km i podwójną wyrzutnię ppk rodziny Spike. Wieża ta niedawno została zaoferowana Bułgarii w ramach przetargu na nowy kołowy wóz bojowy wraz pojazdem GDELS Piranha V (https://zbiam.pl/dwie-oferty-w-przetargu-na-kolowe-transportery-opancerzone-w-bulgarii/).

Ponadto firma prezentowała inne wyroby ze swojej bogatej oferty, jak wspomnianą wyżej rodzinę ppk Spike, której najcięższy przedstawiciel (Spike NLOS) został wybrany jako jeden z typów uzbrojenia przenoszonych przez należące do US Army śmigłowce bojowe AH-64E (https://zbiam.pl/spike-nlos-dla-guardianow/). Spike NLOS nie był zresztą jedynym rozwiązaniem dla śmigłowców, jaki zaprezentowano – obok niego (i reszty rodziny Spike) pojawił się pakiet modernizacyjny dla śmigłowców, obejmujący urządzenia optoelektroniczne, interfejsy, wyświetlacze nahełmowe oraz szerokopasmowe  cyfrowe łącza wymiany danych poziomu eskadry. Kolejnym typem amunicji prezentowanej podczas wydarzenia jest amunicja krążąca Spike FireFly o masie zaledwie 3 kg (w tym głowica HE-FRAG o masie 450 g). Niewielki bezzałogowiec (o wymiarach 8×8×40 cm) został zbudowany w nietypowym układzie konstrukcyjnym z dwoma niewielkich rozmiarów śmigłami w jednej osi umieszczonymi w pionie. Aparat dysponuje głowicą obserwacyjną z kanałem dziennym i nocnym oraz z czujnikiem zbliżeniowym, został także wyposażony w cyfrowy układ śledzenia celu ze stosownymi algorytmami naprowadzania, mechanizmami zabezpieczenia oraz interfejsem człowiek-maszyna (w tablecie-pulpicie sterowania). Zasięg bojowy wynosi 500÷1000 m, zależnie od ukształtowania terenu. Długotrwałość lotu bez głowicy bojowej (w trybie obserwacji) wynosi do 15 minut, ale można go dwukrotnie wydłużyć dzięki dodatkowej baterii. Maksymalna prędkość wynosi 60 km/h. Podstawowy zestaw składa się z 3 aparatów i tabletu do sterowania nimi. Jeśli chodzi o inne systemy bojowe, to przedstawiciele firmy poinformowali także o rychłym zakończeniu dostaw systemów ochrony aktywnej Trophy HV (https://zbiam.pl/rafael-trophy-jedyny-aktywny-system-samoobrony-pojazdu-sprawdzony-w-walce/), które są instalowane na czołgach M1A2B (https://zbiam.pl/abramsy-z-systemem-trophy-hv-na-defender-europe-20/) i M1A2C, w tym ostatnim wypadku na razie tylko do testów.

Innym punktem oferty jest wieża bezzałogowa RCWS Samson, tu na podwoziu GDELS Piranha V. Fot. Rafael ADS.

Jednym z kluczowych obszarów, w których rozwija się izraelska firma, są technologie cyfrowe, więc i ten obszar został zaakcentowany. Przedstawiciele firmy Rafael ADS pochwalili się możliwościami, jakie są w stanie zaoferować w tym segmencie, zwłaszcza w kontekście wozów bojowych. Rafael ADS dysponuje bowiem bardzo bogatym doświadczeniem z zakresu opracowywania i testowania sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego, które są z kolei podstawą dla rozwiązań z zakresu rzeczywistości rozszerzonej używanej przez systemy pozwalające „patrzeć przez pancerz” (STA – See Through Armor) oraz dla sztucznej inteligencji (SI). Ta ostatnia, wraz z urządzeniami wspierającymi, ma pozwalać na przekształcanie każdego pojazdu lądowego (bojowego lub pomocniczego) w bezzałogowy lub opcjonalnie załogowy. Sterowanie nimi byłoby niemożliwe bez zaawansowanej łączności, a więc i tu Rafael ADS ma coś do zaoferowania: podczas AUSA AM&E 2020 firma zaprezentowała szerokopasmowy system łączności BNET klasy SDR dla platform powietrznych i lądowych, zdolny do odbierania i analizy informacji z wielu źródeł jednocześnie za pomocą jednej radiostacji. Innym perspektywicznym rozwiązaniem prezentowanym podczas cyfrowej wystawy był system zaprojektowany w celu koordynowania sieciocentrycznych ataków podczas operacji lądowych oraz cyfryzacji pola walki na poziomie strzelec-czujnik o nazwie Fire Weaver. Ów system oferuje możliwość połączenia wszystkich żołnierzy  z różnego rodzaju czujnikami za pomocą szybkich, bezpiecznych i wydajnych pętli. Zapewnia on też precyzyjną lokalizację taktyczną opartą na tzw. geopikselach, a więc niezależną od sygnału GPS. Fire Weaver, dzięki algorytmom SI, zapewnia także wsparcie z zakresu przetwarzania i analizy danych o realizowanym zadaniu, co umożliwia mu m.in. ułatwienie dowódcy wybrania priorytetów odnośnie miejsc, w które należy skierować swoich podwładnych.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc