Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Rafael zmodernizuje gruzińską obronę przeciwlotniczą

11 września Ministerstwo Obrony Gruzji poinformowało o podpisaniu umowy z izraelskim koncernem Rafael w sprawie realizacji programu modernizacji systemów obrony przeciwlotniczej eksploatowanych w tym kraju. 

Podpisanie porozumienia poprzedziła dyskusja o możliwym rozwoju potencjału systemu obrony przeciwlotniczej Gruzji, który obecnie jest odbudowywany po wojnie z Rosją w 2008 roku. Kooperacja z Izraelem nie jest niczym nowym, gdyż przemysł tego kraju dostarczył Gruzinom m.in. systemy przeciwlotnicze Spyder (wykorzystane w boju w 2008 roku, część elementów została wówczas zdobyta przez Rosjan). Żadna ze stron nie informuje o szczegółach porozumienia. 

W ramach programu modernizacji sił zbrojnych, który ma na celu odbudowę potencjału o wojnie w 2008 roku i jednoczesne znaczne ograniczenie zależności od dostawców części zamiennych pochodzenia rosyjskiego, Gruzja realizuje ograniczone zakupy na zachodzie. M.in. we Francji zakupiono systemy Mistral oraz Crotale-NG. Dodatkowo w eksploatacji znajdują się także przenośne zestawy Grom (część z nich wykorzystana w walkach w 2008 roku), a także sprzęt pochodzenia rosyjskiego zakupiony w Bułgarii czy na Ukrainie (zestawy Osa-AKM czy Buk-M1).  

(Łukasz Pacholski) Foto: Ministerstwo Obrony Gruzji
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc