W grudniu 2019 r. zakłady z Nowej Dęby zawarły z Inspektoratem Uzbrojenia dwie duże umowy dotyczące produkcji i dostaw amunicji, w tym – największą w dotychczasowej historii programu amunicji do Krabów – na dwa typy amunicji odłamkowo-burzącej. Jest to już trzecia umowa zawarta przez Zakłady Metalowe DEZAMET S.A. z Ministerstwem Obrony Narodowej, związana z amunicją artyleryjską 155 mm. Pierwszą podpisano 11 lipca 2014 r. i dotyczyła dostawy 2000 kompletów bojowej amunicji odłamkowo-burzącej wraz z modułowymi ładunkami miotającymi BC-E i TC-F – bez gazogeneratora EOFd MKM i z gazogeneratorem EOFd MKM DV (po 1000 sztuk). Zamówienie objęło także amunicję treningową, ćwiczebną (szkolną) i przekroje, a jego łączna wartość wyniosła ok. 47 mln PLN brutto. Została ona zrealizowana pod koniec 2015 r. Kolejna została podpisana 7 października 2016 r. i tym razem dotyczyła, po uwzględnieniu podpisanego 19 marca 2018 r. aneksu, 11 000 kompletów bojowej amunicji odłamkowo-burzącej – 6000 bez gazogeneratora i 5000 z gazogeneratorem oraz zestawów modułowych ładunków miotających. Jej wartość wyniosła ok. 203 mln PLN brutto, a dostawy w jej ramach zakończono w pierwszym kwartale 2019 r.
Trzecia, również wieloletnia, umowa została zawarta 9 grudnia 2019 r. Z ramienia Inspektoratu Uzbrojenia sygnował ją szef tej instytucji gen. bryg. Dariusz Pluta, zaś Zakładów Metalowych DEZAMET S.A. prezes Tomasz Wawrzkowicz i członek zarządu Jerzy Deruś. Na uroczystości obecni byli także sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marek Łapiński i wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Sebastian Chwałek.
Grudniowe zamówienie ma wartość 421,5 mln PLN brutto i obejmuje dostawę 24 000 kompletów bojowej amunicji odłamkowo-burzącej kal. 155 mm – 18 000 bez gazogeneratora EOFd MKM i 6000 z gazogeneratorem EOFd MKM DV. W skład każdego kompletu wchodzi: pocisk OFd MKM lub OFd MKM DV z głowicowym zapalnikiem uderzeniowym KZ984, zestaw modułowych ładunków miotających i zapłonnik M82G. Podobnie jak było to w przypadku dwóch poprzednich partii, w komplecie z każdym pociskiem bez gazogeneratora będą dostarczone po dwa ładunki dolnych stref donośności BC-E i cztery górnych stref donośności TC-F, zaś wraz z pociskiem z gazogeneratorem sześć TC-F. Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2020–
–2022, a do końca tego roku ma zostać wyprodukowanych i przekazanych zamawiającemu 4000 kompletów amunicji z gazogeneratorem i 6000 bez gazogeneratora. Umowa precyzuje także warunki i zasady związane z kontynuacją procesu ustanowienia potencjału produkcyjnego amunicji 155 mm w Polsce. Zakładają one wdrożenie do produkcji seryjnej korpusu i dna pocisku oraz dostawy kompletnych pocisków od 2021 r.
Właśnie kolejne projekty związane z postępami procesu polonizacji produkcji amunicji 155 mm zaplanowane przy okazji realizacji umowy, czynią z kontraktu podpisanego 9 grudnia 2019 r. wydarzenie przełomowe. Wiele bowiem wskazuje, że w czasie jej obowiązywania w całości zrealizowane zostaną trzy z czterech zaplanowanych etapów polonizacji jej produkcji, a w 2021 r. ZM DEZAMET S.A., m.in. dzięki współpracy innych firm polskiego przemysłu obronnego, uzyska zdolność do pełnej produkcji pocisków OFd MKM i OFd MKM DV oraz ich odmian ćwiczebnych i treningowych.
Choć zagadnienia związane z zakupem licencji na produkcję amunicji 155 mm przez Zakłady Metalowe DEZAMET S.A. z Nowej Dęby, a także kolejnymi etapami jej wdrażania, zostały już szczegółowo omówione na łamach „Wojska i Techniki” (nr 1/2015 i 9/2017), wypada jednak pokrótce je przypomnieć, zanim przejdziemy do zaprezentowania nowości tego programu.
Po formalnej reaktywacji w 2008 r. programu dywizjonowego modułu ogniowego 155 mm armatohaubic samobieżnych Regina, którego liderem jest Huta Stalowa Wola S.A., w zarządzie ZM DEZAMET S.A. pojawiła się idea zaoferowania Wojsku Polskiemu komplementarnego do dział systemu amunicji 155 mm. Za nieodzowny w tym celu uznano zakup licencji za granicą. Po analizie dostępnych na rynku rozwiązań i wstępnych rozmowach z potencjalnymi partnerami, ostatecznie zdecydowano się na podjęcie współpracy ze słowacką firmą ZVS holding, a.s. z Dubnicy nad Váhom (w 2015 r. weszła w skład grupy przemysłowej MSM Group, s.r.o., należącej do czesko-słowackiego prywatnego holdingu Czechoslovak Group, a.s.), z którą 9 grudnia 2010 r. podpisana została umowa licencyjna. Z polskiej strony jej sygnatariuszami były ZM DEZAMET S.A. i Bumar Sp. z o.o., a przewidywała ona uruchomienie w Polsce produkcji nowoczesnego, zgodnego ze standardami JBMoU (Joint Ballistic Memorandum of Understanding), systemu amunicji 155 mm, obejmującego dwa rodzaje pocisków odłamkowo-burzących: z gazogeneratorem (BB), oznaczanego przez producenta OFd MKM DV i bez gazogeneratora (HB), noszącego oznaczenie OFd MKM, a także ich odmian ćwiczebnych i treningowych oraz przekrojów. Każdy pocisk bojowy został wyposażony w zapalnik uderzeniowy KZ984. W skład systemu amunicyjnego wchodzą także modułowe ładunki miotające: dolnych (1 i 2) stref donośności BC-E (zielone) i górnych (od 3 do 6) stref donośności TC-F (srebrne). Programem polonizacji miały kierować ZM DEZAMET S.A., uczestnikami zaś polonizacji, oprócz zakładów z Nowej Dęby, miały być również inne spółki przemysłu obronnego: Zakłady Chemiczne Nitro-Chem S.A. z Bydgoszczy, Zakłady Metalowe Kraśnik Sp. z o.o. (od 2012 r. MESKO S.A. Oddział Zamiejscowy w Kraśniku) i Zakłady Produkcji Specjalnej Pionki Sp. z o.o. (od 2012 r. MESKO S.A. Oddział Zamiejscowy w Pionkach). Zapisy umowy określały, że produkcja w Polsce poszczególnych elementów składowych amunicji będzie wdrażana etapami, które inicjowane będą, gdy znajdzie to uzasadnienie techniczne i ekonomiczne. Ustalono, że proces polonizacji będzie przebiegał w następujących etapach:
Pierwszy etap polonizacji produkcji amunicji 155 mm, dotyczący wdrożenia do produkcji w kraju zapalnika KZ984, zrealizowano w Dezamecie jeszcze w 2013 r. Z pewnością wdrożenie do produkcji zapalnika potwierdziło zaangażowanie ZM DEZAMET S.A. w program amunicyjny i poskutkowało zaproszeniem firmy, pod koniec 2013 r., do negocjacji umowy na dostawę nowej amunicji z Inspektoratem Uzbrojenia MON. Jednym z wymogów postawionych wówczas przez Ministerstwo Obrony Narodowej przed dostawcą amunicji było jak najszybsze osiągnięcie zdolności do jej wytwarzania w kraju. W związku z tym ZM DEZAMET S.A. złożyły w IU w 2014 r. harmonogram polonizacji. Zakładał on polonizację produkcji amunicji 155 mm (zgodną z umową licencyjną) do końca 2018 r. i miał być realizowany w trakcie dostaw kolejnych partii amunicji, które miały być większe od pierwszej, liczącej niewiele ponad 2000 kompletów (wliczając amunicję ćwiczebną, treningową i przekroje). Stąd uzasadniona ekonomicznie miała stać się realizacja niezbędnych inwestycji w innych zakładach.
Równolegle z dostawami amunicji pierwszej partii, w latach 2014–2015, prowadzony był proces certyfikacji obu rodzajów pocisków bojowych i systemu ładunków miotających, a także opracowywania tabel strzelniczych do armatohaubicy Krab. Ostatecznie certyfikaty (Z/27/41/2015 MON i Z/27/42/2015 MON) nabojom z oboma rodzajami pocisków Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia wydał 7 grudnia 2015 r.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu