Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Francja popiera wsparcie zakupów obronnych poza Unią Europejską

Francja wyrazić miała zgodę na przeznaczanie maksymalnie 35% środków unijnych na wsparcie programów zbrojeniowych na zakupy poza Unią Europejską. Dla niektórych państw to duże ułatwienie – np. wiele produktów szwedzkiej zbrojeniówki zawiera kluczowe podzespoły spoza UE. Fot. Flygvapnet

Według internetowego wydania dziennika „Financial Times”, 25 listopada władze Francji wyraziły zgodę na przeznaczenie części z puli środków unijnych przeznaczonej na zakupy uzbrojenia na realizację zakupów poza Unią Europejską.

Dotychczas Paryż stał na stanowisku opozycyjnym wobec zwolenników tego postulatu. Francja promowała bowiem stworzenie takiego mechanizmu finansowego, który wspierałby przemysł obronny jedynie państw Unii Europejskiej, w tym własny. Zgodnie z alternatywną propozycją, maksymalnie 35% środków przeznaczonych na zakupy uzbrojenia, amunicji i wyposażenia państwa korzystające z pomocy unijnej mogłyby przeznaczyć na zakupy w państwach nienależących do Unii Europejskiej. Propozycja miała zostać opracowana na wniosek Węgier, sprawujących obecnie prezydencję w UE, a za powstanie porozumienia w nowej formie mieli odpowiadać również przedstawiciele Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii. Szczegóły porozumienia wymagają wciąż dalszego doprecyzowania i negocjacji, co może oznaczać wprowadzanie dalszych zmian – Parlament Europejski zapozna się bowiem z dokumentem dopiero na początku przyszłego roku. Nowa treść porozumienia znanego jako Europejski Plan Inwestycji Obronnych (European Defence Industry Programme, EDIP) zawiera „klauzulę bezpieczeństwa”, która zakazuje importu broni z państw uznawanych za „naruszające zasady UE oraz zasadę dobrych stosunków”, przynajmniej przy wykorzystaniu środków unijnych. Tym samym jako głównych beneficjentów zmian wskazuje się przemysł zbrojeniowy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Izraela czy Turcji. Wykluczone będzie również prawdopodobnie produkowanie uzbrojenia na terytorium Unii Europejskiej i w europejskich firmach, lecz na licencji spoza UE.

W ramach programu EDIP Unia Europejska ma przeznaczyć 1,5 mld EUR na rozbudowę zdolności przemysłowych i zakupy uzbrojenia do 2027 r. Jest to oczywiście kwota bardzo mała jak na skalę obecnych potrzeb, ale wiadomo o próbach wynegocjowania zwiększenia puli finansowej przewidzianej na realizację programu. EDIP ma stanowić odpowiedź (czy też, sądząc po kwocie, namiastkę odpowiedzi) na konieczność szerszego zaangażowania się Unii Europejskiej w obronę terytorium państw członkowskich przed zagrożeniami militarnymi i w utrzymanie konkurencyjności lokalnego przemysłu zbrojeniowego.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc