Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy zestaw przeprawowy M3 przekazany Szwecji

Szwecja odebrała pierwszy samobieżny zestaw przeprawowy M3. Fot. GDELS

21 listopada spółka General Dynamics European Land Systems – Bridge Systems przekazała pierwszy samobieżny zestaw przeprawowy M3 szwedzkim wojskom lądowym (Armén).

Do przekazania doszło w, należącym do GDELS-Bridge Systems, zakładzie w Kaiserslautern w Niemczech. Stronę szwedzką reprezentowali przedstawiciele szwedzkiej Agencji Zamówień Obronnych (Försvarets Materialelverk, FMV), z dyrektorem ds. uzbrojenia lądowego w Agencji gen. bryg. Jonasem Lotsnem. Producenta reprezentował m.in. dyrektor zarządzający w GDELS-Bridge Systems Christian Kauth. Zestaw przekazany w Kaiserslautern stanowi część pierwszej partii produkowanej na mocy zamówienia z 2022 r., opiewającego na 16 samobieżnych zestawów przeprawowych. W marcu br. Szwecja zamówiła kolejnych dziewięć, łącznie więc w 2027 r., kiedy zakończą się dostawy, Armén dysponować będą 25 zestawami przeprawowymi M3.

M3 to mostowo-promowy zestaw amfibijny, bazujący na kołowych pojazdach w układzie 4×4, zintegrowanych z elementami mostu (lub promu). Maksymalna nośność systemu to MLC 85 dla pojazdów gąsienicowych i MLC 130 w przypadku kołowych. Budowa przeprawy o długości 100 m za ich pomocą trwać ma ok. 10 minut. Producent zaleca tworzenie z modułów (tworzonych przez poszczególne pojazdy) przepraw o długości do 300 m, lecz w 2016 r. podczas ćwiczeń „Anakonda 2016” niemieccy i brytyjscy saperzy za pomocą M3 postawili na Wiśle przeprawę o długości ok. 360 m. Dzięki adapterom M3 może być łączony z innymi systemami przeprawowymi tego samego producenta ‒ IRB (Improved Ribbon Bridge) i SRB (Standard Ribbon Bridge).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc