Rozpoczęto próby oddziaływania wybuchów podwodnych na fregatę Karlsruhe, wycofaną z eksploatacji w Deutsche Marine.
22 października w obszarze zamkniętym Schönhagen na Morzu Bałtyckim odbyła się pierwsza z serii prób, sprawdzających wpływ wybuchów podwodnych na konstrukcję okrętu i ludzi na jego pokładzie.
Testy realizuje poligon WTD 71 (Wehrtechnische Dienststelle für Schiffe, Marinewaffen, Maritime Technologie und Forschung, pol. Departament Techniczny Obrony ds. Okrętów, Uzbrojenia, Technologii i Badań Morskich).
Do tego celu wytypowano fregatę eks-Karlsruhe (F212) typu 122 Bremen. Karlsruhe służyła w Marynarce Wojennej Republiki Federalnej Niemiec od 19 kwietnia 1984 do 16 czerwca 2017 roku. Ostatni z ośmiu okrętów tego typu wycofano w grudniu 2022 roku.
Badania dostarczą danych dotyczących wpływu działania ładunków wybuchowych i min morskich, ważnych do projektowania konstrukcji przyszłych okrętów wojennych. Celem jest dalsze zwiększanie bezpieczeństwa załóg w oparciu o zdobytą wiedzę. Aby zbadać wpływ na zewnętrzne poszycie okrętu, na kadłubie zainstalowano dużą liczbę czujników i urządzeń rejestrujących. Na pokładzie fregaty znajdą się manekiny stosowane do samochodowych testów zderzeniowych, dzięki którym będzie można sprawdzić, jak poważne obrażenia może odnieść załoga w wyniku detonacji podwodnej. Najpóźniej do 4 listopada mają się odbyć jeszcze dwie eksplozje o coraz większej mocy. Po raz kolejny zostanie zdetonowany ładunek 50 kg, a po nim największy, 175 kg. Do 2028 roku planowane są także kolejne coroczne wybuchy. Oznacza to, że poprzednie doniesienia o planach zatopienia okrętu w ramach ćwiczenia były nieprecyzyjne.
Strzelania poprzedziły szeroko zakrojone prace przygotowawcze i uzgodnienia. Bundeswehra na wczesnym etapie skontaktowała się z Ministerstwem Środowiska Szlezwiku-Holsztynu. Federacja Ochrony Przyrody była również zaangażowana w planowanie i działania ochronne środowiska morskiego. WTD 71 prowadzi szeroko zakrojony monitoring akustyczny i wizualny, a także środki odstraszające zwierząt morskich, szczególnie ssaków. Zastosowano podwójną kurtynę bąbelkową (akustyczną), w celu ochrony podwodnego świata zwierząt. Kurtyna bąbelkowa tłumi falę ciśnienia wybuchu i znacznie zmniejsza jej zasięg, dzięki czemu większość szkodliwego efektu pozostaje w obszarze zamkniętym przez kurtynę. Dzięki temu wpływ na środowisko morskie zostanie ograniczony do minimum.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu