16 października niemiecki Federalny Urząd ds. Sprzętu, Technologii Informatycznych i Wsparcia Eksploatacyjnego Bundeswehry (BAAINBw, Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) podpisał umowę z firmą Rohde & Schwarz na zakup i integrację systemów walki elektronicznej EloKa (Elektronische Kampfführung) do fregat typu Sachsen (F 124).
W tym samym dniu Komisja finansowa Bundestagu zabezpieczyła kwotę 230 mln EUR na zakup sześciu systemów walki elektronicznej Rohde & Schwarz Kora 40. Trzy z nich zainstalowane zostaną na wspomnianych już fregatach, podczas gdy kolejne trzy trafią do ośrodków szkoleniowych. Jest to tyle ważna i sensowna decyzja, że w system Kora wyposażona są lub w najbliższej przyszłości będą wyposażone najważniejsze okręty Deutsche Marine, w tym: fregaty F125 Baden-Württemberg (cztery okręty w służbie od 2019 roku, każdy z systemem Kora 18) a także budowane obecnie fregaty typu F126 Niedersachsen (sześć jednostek, które zasilać mają niemiecką flotę począwszy od 2028 roku, otrzymają system w najnowszej odmianie Kora 40).
Nowy system zastąpi eksploatowany obecnie, na pokładzie fregat, opracowany przez EADS, system FL-1800 II, który wyczerpał już możliwości modernizacyjne i nie zapewnia możliwości sprawnej i efektywnej elektronicznej obrony nosicieli. Jego zespół antenowy składał się z czterech anten kierunkowych, zapewniających 360° monitoring obszaru wokół macierzystej jednostki (ESM), oraz zintegrowanego zespołu nadawczo-odbiorczego (ESM/ECM). Wszystkie elementy starego (jak i nowego) systemu zainstalowane są i będą na topie masztu głównego, powyżej anten ścianowych systemu radiolokacyjnego Thales APAR. W odróżnieniu od FL-1800, wszystkie anteny w przypadku Kory instalowane są na obwodzie jednego masztu, co powoduje, że jest to wyjątkowo kompaktowe rozwiązanie.
Opracowany przez Rohde & Schwarz system jest kompleksowym systemem przeznaczonym do wykrywania, namierzania i identyfikacji promieniowania elektromagnetycznego związanego zarówno z pracą systemów radiolokacyjnych (ESM) jak i łącznością (COMINT). Zapewnia tym samym dowódcy kompleksowy obraz panującej wokół okrętu sytuacji elektromagnetycznej i odpowiednie szybkie wykrycie potencjalnego zagrożenia. Wykrywanie sygnałów sondujących stacji radiolokacyjnych (w zakresie częstotliwości od 1 MHz do 40 GHz) realizowane będzie z wykorzystaniem zespołu antenowego ACD001, podczas gdy za odbieranie transmisji radiowych odpowiadać będą dwa zespoły anten VHF/UHF AD066FW (częstotliwość pracy 118-453 MHz) oraz pojedynczy zespół anten AS 016M (częstotliwość 960-1020 MHz). Kora współpracuje m.in. z systemem Rockwell Collins CS-3600. W jego skład wchodzą: analizator impulsów CS-3001, odbiorniki szerokopasmowe CS-5998, odbiorniki mikrofalowe CS-5020, odbiorniki IFMR-6070 i precyzyjny system monitoringu CS-6090 PRISM (Precision Intercept Spectral Monitoring System).
Zgodnie z ujawnionym harmonogramem partia systemów przeznaczonych dla ośrodków lądowych zostanie dostarczona począwszy od 2026 roku, podczas gdy modernizacja okrętów zakończyć ma się wraz z nastaniem trzeciej dekady.
Podobny system zakupiono do polskich fregat projektu 106 Miecznik.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu