1 października w bazie morskiej Deutsche Marine w Kilonii odbyła się uroczystość podniesienia bandery wojennej na pokładzie holownika pełnomorskiego Borkum (A 1454, eks-Britoil Guardian).
Gościem honorowym był zastępca inspektora Deutsche Marine a także dowódca sił pomocniczych, wice admirał Frank Martin Lenski. O ile w kwestiach jednostek bojowych siły morskie Federalnej Republiki Niemiec są konsekwentnie modernizowane, tak w przypadku jednostek pomocniczych a szczególnie holowników pełnomorskich sprawa wygląda znacznie gorzej. W listopadzie 2023 roku banderę opuszczono bowiem na pokładzie holownika pełnomorskiego Spiekeroog (A 1452, ostatniego z sześciu jednostek typu 722 jakie wprowadzono do służby w latach 1968 – 1971). W 2022 roku z kolei zakończono eksploatację holownika Fehmarn (A 1458, typu 720, dwie jednostki w służbie od 1966-67). Ze względu na brak czasu niezbędnego na zaprojektowanie i zbudowanie tego typu jednostek od podstaw, Bundeswehra zdecydowała się na pozyskanie dwóch tego typu jednostek z rynku wtórnego przeznaczając na ten cel budżet w wysokości 24 mln EUR. Pierwszym „nowym” holownikiem był wprowadzony do eksploatacji 23 sierpnia 2023 roku, Rügen typu UT722L (eks-Rota Endurance, Deutsche Marine ma nowy holownik morski/ZBiAM.pl).
Borkum, mimo że jest stosunkowo młodą jednostką, zbudowany został bowiem w 2022 roku, już dwukrotnie zmieniał nazwę i armatora. Zbudowany został na zamówienie organizacji non-profit Coral Guardian, gdzie pływał pod taką samą nazwą. W listopadzie 2022 roku jednostka została odsprzedana brytyjskiej firmie Britoil Offshore Services (BOS), gdzie 12 stycznia otrzymała nazwę Britoil Guardian. Holownik został odkupiony przez Federalny Urząd ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Sił Zbrojnych BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) pod koniec czerwca bieżącego roku (Drugi holownik morski zakupiony dla Deutsche Marine/ZBiAM.pl).
Pełna klasyfikacja Borkum’a wygląda następująco: DP2 AHTS/Emergency Towing Vessel (ETV) 100TBP. Najnowszy niemiecki okręt legitymuje się nośnością 1826 ton przy wymiarach 69,9 x 16,9 x 5,5 m. Napęd spalinowo – elektryczny składa się z trzech głównych agregatów prądotwórczych Caterpillar 3516C o mocy po 2100 kW oraz dwóch pomocniczych Caterpillar C18 o mocy po 550 kW. Wytwarzają one energię elektryczną m.in. dla dwóch pędników azymutalnych Steerprop SP 45D o mocy po 2900 kW (uzupełnionych przed dwa dziobowe stery strumieniowe Schottel STT FP). Tak skonfigurowany napęd umożliwia z jednej strony uzyskanie prędkości maksymalnej 13,5 węzła oraz ekonomicznej 10 węzłów, a także uciągu na palu wynoszącym 100 ton.
Charakterystyczną cechą Borkuma jest pokład roboczy o powierzchni 358 m2 (i udźwigu do 750 ton) przy dopuszczalnym obciążeniu do 7 t/m2. Jednostka została zaprojektowana tak by mogła swobodnie operować na obszarze morskim A3 (obszar zawierający się pomiędzy 70°szerokości geograficznej północnej i 70° szerokości południowej). O tym jak pilną potrzebą operacyjną jest pozyskanie holowników pełnomorskich przez Deutsche Marine, może świadczyć fakt, że ani Rügen ani też Borkum nie otrzymały standardowego szarego malowania (kolor RAL 7000), tylko pływają w swoim „oryginalnym” kolorze, tj. odpowiednio niebieskim i zielonym.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu