Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pomyślny test pocisku PrSM

Amerykańscy żołnierze po raz pierwszy przeprowadzili samodzielne strzelanie z wykorzystaniem dwóch pocisków PrSM. Fot. Lockheed Martin

11 grudnia korporacja Lockheed Martin poinformowała o przeprowadzeniu kolejnego testu pocisku rakietowego PrSM do wyrzutni M142 HIMARS, M270A2 MLRS i pochodnych.

Najnowsza próba była o tyle istotna, że był to pierwszy tzw. ograniczony test użytkownika (Soldier-led Limited User Test, LUT) w całości przeprowadzony przez żołnierzy US Army. Próbę przeprowadzono na poligonie White Sands w stanie Nowy Meksyk z wykorzystaniem wyrzutni M142 HIMARS. Zgodnie z komunikatem producenta, próba polegała na wystrzeleniu dwóch pocisków PrSM przeciwko „znacznie oddalonemu” od wyrzutni celowi (nie podano odległości), co miało dowieść, że pocisk jest gotowy do operacyjnego użytku. Według deklaracji korporacji Lockheed Martin, jest to ważny kamień milowy dla całego programu PrSM (Precision Strike Missile, pocisk precyzyjnego rażenia). Program PrSM zainicjowano w celu opracowania następcy pocisku aerobalistycznego krótkiego zasięgu (do 300 km) MGM-140 ATACMS. Następca różni się od ATACMS-a większym zasięgiem (do 500 km w pierwszej wersji, do 650-700 km w docelowej, mają też powstać odmiany o zasięgu do ok. 1000 km, powyżej 1000 km czy odmiana zdolna do rażenia celów ruchomych, jak okręty), znacznie mniejszymi wymiarami, pozwalającymi na zmieszczenie dwóch pocisków w pojemniku transportowo-startowym zamiast jednego, jak również lekką głowicą (tylko ok. 91 kg). Pocisk ma być też przystępny cenowo, a otwarta architektura ma ułatwiać jego przyszły rozwój.

Carolyn Orzechowski, wiceprezes programu Precision Fires Launchers and Missiles w Lockheed Martin, powiedziała, że „Program PrSM bez zaskoczenia dowodzi, że udaje się osiągnąć zdolność do zapewniania odpowiednich wyników niezawodnie i z dużą dokładnością”. Podkreśliła także, że „To osiągnięcie podkreśla dojrzałość programu i pozwala na poprawę niezawodności całego systemu dla wojskowego partnera firmy”.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc