11 marca Agencja Uzbrojenia poinformowała o dostarczeniu do Polski kolejnych czołgów podstawowych Hyundai Rotem K2GF.
Trzy czołgi przybyły z Republiki Korei drogą morską do Gdyni. Jest to pierwsza dostawa wozów tego typu w bieżącym roku. Południowokoreańska firma przekazała już Siłom Zbrojnym RP 31 czołgów: 10 w 2022 r., 18 w 2023 r. i trzy w marcu 2024 r., przy czym w tym roku dostawy mają łącznie objąć 56 czołgów. Pozostałych 96 wozów z pierwszej partii ma trafić pododdziałów Wojska Pancernych i Zmechanizowanych Wojsk Lądowych w 2025 r. Lakoniczny komunikat Agencji Uzbrojenia informuje, że kolejna partia K2GF dotrze do Polski jeszcze przed końcem marca.
180 wozów K2GF (od Gap Filler, dosłownie wypełniacz luk) zamówionych zostało 26 sierpnia 2022 r. na mocy umowy o wartości warte 3,37 mld USD netto. Jednym z głównych argumentów za ich zakupem był rekordowo szybki termin dostawy pierwszych czołgów i całej partii. Wcześniej, 27 lipca, podpisano z Hyundai Rotem Company umowę ramową przewidującą dostawę aż 1000 czołgów K2, przy czym docelowo wszystkie powinny reprezentować standard K2PL, a około 500 z nich miałyby wyprodukować na licencji poznańskie Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. Już wkrótce miliardowe kontrakty na dostawę uzbrojenia z Republiki Korei (zbiam.pl) Czołgi te miałyby być w znacznie większym stopniu spolonizowane (K2GF tylko nieznacznie różnią się od wozów używanych przez Wojska Lądowe Republiki Korei) i zmodernizowane, co miałoby zapewnić lepsze dostosowanie do warunków panujących na europejskim teatrze działań wojennych. Zakłada się, że na bazie K2 opracowane zostałyby przy udziale polskiego przemysłu obronnego pojazdy specjalistyczne takie jak: wóz zabezpieczenia technicznego, ciężki pojazd inżynieryjny czy most szturmowy.
31 marca 2023 r. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Hyundai Rotem Company zawarły umowę o utworzeniu konsorcjum, którego celem będzie wspólne oferowanie Siłom Zbrojnym RP czołgów K2PL i pojazdów na ich bazie. Spółki PGZ, na czele z Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi S.A., zapewnią także wsparcie eksploatacji polskich czołgów K2GF/K2PL i pojazdów pochodnych w ich pełnym cyklu życia Polska Grupa Zbrojeniowa i Hyundai Rotem Company utworzyły konsorcjum czołgowe (zbiam.pl) WZM i Hyundai Rotem rozpoczęły robocze konsultacje na temat obsługi czołgów K2GF (Gap Filler) (zbiam.pl)
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu