18 sierpnia Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało za pomocą mediów społecznościowych o rozpoczęciu szkolenia polskich artylerzystów w wykorzystaniu polowych wyrzutni rakietowych Homar-K.
Szkolenie pierwszej grupy żołnierzy Wojsk Rakietowych i Artylerii w obsłudze polowych wyrzutni rakietowych Homar-K (alternatywne określenie K239PL) odbywa się w Republice Korei. Prowadzone jest ono (czy też jego pierwszy etap) w zakładzie Hanwha Aerospace, co może sugerować zdjęcie opublikowane przez MON. Sądząc po wspomnianej fotografii, pierwsza grupa kursantów liczy 12 żołnierzy. Zgodnie z komunikatem „szkolenie przygotuje żołnierzy m. in. do strzelań amunicją bojową”. Dowiadujemy się z niego również, że „jednym z obszarów szkolenia są także zagadnienia dotyczące zabezpieczenia logistycznego strzelań”.
Na razie w ramach programu Homar-K podpisano dwie umowy ze stroną południowokoreańską. Pierwszą, ramową, zawarto między Agencją Uzbrojenia a Hanwha Defense (później Aerospace) 19 października 2022 r. i dotyczyła ona dostawy 288 modułów wyrzutni K239, amunicji, transferu technologii serwisu i ‒ w dalszej przyszłości ‒ produkcji południowokoreańskiego systemu rakietowego w Polsce. Drugą umowę, a pierwszą wykonawczą, zawarto 4 listopada ub.r. Obejmuje na dostawę 218 modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym, zapasem amunicji, obejmującym kilkanaście tysięcy pocisków precyzyjnego rażenia kalibru 239 mm (zasięg 80 km) oraz 600 mm KTSSM (zasięg 290 km) i wsparciem technicznym producenta. Wartość umowy wynosi 3,55 mld USD netto. Dostawy mają być zrealizowane w latach 2023‒2027, przy czym pierwsza wyrzutnia na podwoziu Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS miała dotrzeć do Polski kilkanaście dni temu, ale podczas transportu pojawiły się nieprzewidziane opóźnienia. Pierwotnie pierwszy dywizjon (jeden z dywizjonów 18. pułku artylerii) miał osiągnąć gotowość bojową do końca bieżącego roku. K239PL mają być wyposażone m.in. w Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem (ZZKO) TOPAZ i polskie środki łączności, dostarczane przez spółki Grupy WB. Za integrację modułu wyrzutni z podwoziami (poza trzema pierwszymi egzemplarzami) i podsystem logistyczny ma odpowiadać Huta Stalowa Wola S.A.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
🇵🇱👍