7 lutego duńska firma SH Defence podpisała protokół ustaleń (MoU) z fińską korporacją DA Group oraz skandynawską grupą Forcit w sprawie rozwoju kontenerowego systemu stawiania min.
Zawarta umowa dotyczy wspólnego podjęcia prac nad optymalizacją działania modułowego systemu minowania, będącego częścią opracowanego przez SH Defence ekosystemu The Cube. Jego koncepcja bazuje na opracowanym przez tę firmę, a zaprezentowanym w trakcie konferencji MAST Med 2020, modułowym, kontenerowym systemie The Cube. Do dzisiaj opracowano prawie 300 różnych jego odmian w tym m.in.: moduły ratownicze SAR, moduły napędowe i moduły z wyrzutniami celów pozornych.
Moduły minowe są najnowszym uzupełnieniem tego swoistego ekosystemu, dzięki nim praktycznie każda jednostka z odpowiednią ilością miejsca może stać się stawiaczem min. The Cube opiera się na wykorzystaniu 20- i 40-stopowych kontenerów wyposażonych w specjalne adaptery i wewnętrzne systemy transportowe tzw. Flex Frame. Moduły minowe nie muszą być ustawiane wewnątrz kadłuba, można je zamontować na dowolnym otwartym pokładzie, byle tylko miał on dostęp do pawęży. Z wykorzystaniem tego systemu jednostki mogą stawiać 2÷4 miny na minutę, w zależności od ich typu. Można wykorzystywać różnego typu miny jednocześnie. Wewnątrz każdego z kontenerów można z kolei umieścić od 20 do 50 sztuk tego typu broni (w zależności od ich kształtu i wielkości), które są automatycznie dosyłane na podajnik rolkowy i następnie zrzucane do wody. Same kontenery posadowione są na systemie szyn, po których są one przemieszczane(elektrycznie lub hydraulicznie) tak by „pełne” zastępowały opróżnione co ma zapewnić kontynuowanie operacji stawiana min bez konieczności przerywania w celu uzupełnienia zapasu. System przemieszczania kontenerów może być wykorzystywany do stanu morza 5.
Jednym z postanowień podpisanej umowy jest dostosowanie Cube’a do wykorzystania w jego ramach min morskich typów Turso MM30 (opracowanych przez koncern DA Group) i Forcit PM16 Blocker. Obydwa typy to miny niekontaktowe. W MM30 zastosowano wielospektralne czujniki rejestrujące m.in.: sygnaturę akustyczną, pole magnetyczne, a także zmiany ciśnienia podczas przejścia nad nią jednostki lub jednostek. Detonacja inicjowana jest po porównaniu uzyskanych danych z zapisanymi w bazie wzorcami. Nad ich właściwym dopasowanie czuwa autorski algorytm firmy DA Group zaimplementowany w zapalniku TDD (Target Detection Device). Głębokość stawiania nie może przekraczać 200 m.
Opracowany z kolei przez grupę Forcit PM16 Blocker to mina denna zawierająca 560 kg opracowanego we własnym zakresie materiału wybuchowego FOXIT (zgodny ze STANAG 4439). Według przeprowadzonych badań detonacja tego ładunku na głębokości 50 m wraz z wytworzoną falą uderzeniową stanowią ekwiwalent 1232 kg TNT. Może być ona stawiana na głębokości do 200 m (standardowo 100 m) i pozostawać na dnie do dwóch lat. Ma kształt walca o wymiarach 1300 x 900 mm i masie ok 750 kg.
Obydwa powyższe typy min morskich kompatybilne są z opracowanym przez DA Group kontenerowym systemem stawiania min o nazwie SUMICO. To właśnie rozwiązania wykorzystane w tym systemie zostaną połączone i uzupełnione przez rozwiązania opracowane na rzecz Cube’a.
Przełom stycznia i lutego to dla SH Defence niezwykle aktywny i produktywny okres w propagowaniu i doskonaleniu swojego ekosystemu. 31 stycznia podpisano bowiem memorandum z MAN Energy Solutions w celu opracowania skonteneryzowanej odmiany agregatu prądotwórczego MAN 175D, który w przyszłości uzupełni portfolio systemu The Cube. Dwa dni później (2 lutego) kolejne porozumienie zawarto z niemiecką grupą NVL (poprzednio Lürsen Defence). Przedmiotem tej umowy jest uwzględnienie charakterystyki elementów składowych duńskiego systemu przy projektowaniu i budowie jednostek. W tym także zabudowę dostosowanych do jego przenoszenia pokładów misyjnych. Kolejny dzień przyniósł nową umowę, tym razem z brytyjskim koncernem Babcock i możliwością wykorzystania potencjału Cube’a na pokładzie fregat z rodziny Arrowhead 140. Duńskim systemem już wcześniej zainteresowała się Hiszpania.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu