Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Modułowy system stawiania min The Cube

Fot. SH Defence

Duńska firma SH Defence opracowała kontenerowy system przewożenia i stawiania min morskich. Jego koncepcja bazuje na opracowanym przez tą firmę, a zaprezentowanym w trakcie konferencji MAST Med 2020, modułowym, kontenerowym systemie The Cube.

Do dzisiaj opracowano prawie 300 różnych jego odmian w tym m.in.: moduły ratownicze SAR, moduły napędowe oraz moduły z wyrzutniami celów pozornych.

Miny morskie to mimo stosunkowo mało skomplikowanej konstrukcji niezwykle niebezpieczna broń, nawet niewielka ich ilość może skutecznie ograniczyć lub nawet uniemożliwić nie tylko żeglugę cywilną, ale i każdego rodzaju operację wojskową.

Jeszcze dwie, trzy dekady temu wyspecjalizowane jednostki przeznaczone do stawiania min morskich wchodziły w skład znacznej części flot świata. Obecnie jednostki te jeśli nie poszły na złom, to zostały  przebudowane do innych zadań (np. szwedzki HMS Carlskrona) lub przekazane sojuszniczym krajom, które rozwijały swoje siły morskie (np. dwa eks-norweskie stawiacze min typu Vidar przekazane zostały Litwie i Łotwie, gdzie służą do dnia dzisiejszego jako okręty dowodzenia sił przeciwminowych, nosząc nazwy odpowiednio Jotvingis N 42 oraz Virsaitis A 53, lub Estoński Wambola A 433 eks-duński stawiacz min Lossen N 44 typu Lindormen).

Działania bojowe na Morzu Czarnym związane z rosyjską agresją przeciw Ukrainie spowodowały, że koncepcja stawiania min morskich z pokładów okrętów może ponownie stać się ponownie ważną częścią działań morskich.

Fot. SH Defence

Moduły minowe The Cube są najnowszym uzupełnieniem tego swoistego ekosystemu, dzięki nim praktycznie każda jednostka z odpowiednią ilością miejsca może stać się stawiaczem min. Cube opiera się na wykorzystaniu 20- oraz 40-stopowych kontenerów wyposażonych w specjalne adaptery i wewnętrzne systemy transportowe tzw. Flex Frame. Moduły minowe nie muszą być ustawiane wewnątrz kadłuba, można je zamontować na dowolnym otwartym pokładzie, byle tylko miał on dostęp do pawęży.

Z wykorzystaniem tego systemu jednostki mogą stawiać od 2 do 4 min na minutę w zależności od wykorzystywanego typu min, można wykorzystywać różnego typu miny jednocześnie. Wewnątrz każdego z kontenerów można z kolei umieścić od 20 do 50 sztuk tego rodzaju broni (w zależności od jej kształtu i wielkości), które są automatycznie dosyłane na podajnik rolkowy, a następnie zrzucane do wody. Same kontenery posadowione są na systemie szyn, po których są one przemieszczane(elektrycznie lub hydraulicznie) tak by „pełne” zastępowały opróżnione co ma zapewnić kontynuowanie operacji stawiana min bez konieczności przerywania w celu uzupełnienia zapasu. System przemieszczania kontenerów może być wykorzystywany do stanu morza 5.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc