27 sierpnia w czasie Międzynarodowych Pokazów Lotniczych SIAF 2022 odbywającego się na Słowacji doszło do dwóch ważnych wydarzeń – symbolicznego pożegnania samolotów myśliwskich MiG-29 w strukturach słowackich sił zbrojnych oraz podpisania międzynarodowej umowy o współpracy w ochronie przestrzeni powietrznej Słowacji przez Polskę i Republikę Czeską.
W powyższym wydarzeniu wzięli udział minister obrony Republiki Słowacji Jaroslav Naď, minister obrony Republiki Czeskiej Jana Černochová oraz wicepremier i minister obrony Rzeczpospolitej Polskiej Mariusz Błaszczak. Zgodnie z zawartym porozumieniem, od 1 września przestrzeń powietrzna Słowacji ma być chroniona przez pary dyżurne czeskiego i polskiego lotnictwa wojskowego. Jak ujął to minister Błaszczak, porozumienie stanowi element zacieśnienia współpracy całej trójki państw – przypomnijmy, Słowacja zamówiła w Stanach Zjednoczonych czternaście wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70. Po ich wdrożeniu do linii możliwa będzie współpraca z trzema eskadrami eksploatującymi w Polsce F-16C/D Jastrząb. Z kolei Republika Czeska planuje zamówić 24 samoloty Lockheed Martin F-35A Lightning II, które z kolei będą mogły współpracować z 32 polskimi maszynami tego typu.
Decyzja o wcześniejszym wycofaniu samolotów MiG-29 na Słowacji zapadła już w lutym bieżącego roku, po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jest to związane m.in. z zerwaniem współpracy ze stroną rosyjską, która realizowała usługę wsparcia eksploatacji. Najprawdopodobniej cała flota trafi na Ukrainę jako kolejny element słowackiego wsparcia wojskowego, które dotychczas objęło m.in. system przeciwlotniczy S-300PMU, śmigłowce Mi-17 oraz Mi-2, paliwo, amunicję moździerzową.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu