4 sierpnia indyjska Organizacja Badań Obronnych i Rozwoju (DRDO, Defence Research and Development Organisation) poinformowała o przeprowadzeniu pomyślnego testu przeciwpancernego pocisku kierowanego odpalanego z działa czołgowego.
Test przeprowadzono z wykorzystaniem czołgu Ardźun Mk.1, uzbrojonego w 120 mm armatę z bruzdowanym przewodem lufy (zunifikowaną z brytyjskimi armatami L11/L30). Próba odbyła się na poligonie Centrum Szkoleniowego Korpusu Pancernego Ahmednagar w stanie Maharashtra. Badane ppk, określane jako, trafiły i zniszczyły cele ćwiczebne znajdujące się na dwóch różnych odległościach od czołgu. Urządzenia telemetryczne dokonały pomiarów parametrów lotu pocisków, których wyniki uznano za zadowalające.
Nienazwany jeszcze ppk, określany jako Laser-Guided Anti Tank Guided Missile, został opracowany przez DRDO przy wsparciu lokalnych przedsiębiorstw zbrojeniowych. Indyjskie władze nie podają wielu szczegółów na jego temat. Wiadomo, że głowica bojowa jest kumulacyjna w układzie tandem (może więc zwalczać cele opancerzone osłonięte dodatkowo za pancerzem reaktywnym), ma być używany przez „wiele platform” i jest naprowadzany z wykorzystaniem lasera (niestety, nie wiadomo, z wykorzystaniem jakiej metody – półaktywnej czy w wiązce prowadzącej). Jest to kolejny typ ppk opracowany w Indiach i przetestowany w ostatnich latach. Pocisk ten może uzupełnić lub nawet zastąpić izraelskie pociski IAI LAHAT, wg niektórych źródeł zakupione przez indyjski resort obrony do czołgów rodziny Ardźun.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Po prostu Hindusi (no a w tym wypadku, to DRDO!!) to SKOPIOWALI, BEZ kupna na nie żadnej licencji, te izraelskie pociski rakietowe IAI LAHAT, kupione przez nich kilka lat temu w znaczącej liczbie, dla czołgów Ardżun. Istnieją one w dwóch wariantach, 105 mm, i 120 mm. Ten opis techniczny, podany przez DRDO, to jest wprost "bliźniaczy" do opisu technicznego pocisków IAI LAHAT. Ciekawe, czy Hindusom udało się osiągnąć zasięg maksymalny pocisków IAI LAHAT, wynoszący, po ich unowocześnieniu, OBECNIE 10 km.????
.... no bo jak ja znam życie, no to NIE.... Czyli, te indyjskie, sterowane laserowo, czołgowe pociski ppk., no to one są ZNACZĄCO GORSZE, aniżeli te ich pierwotne "oryginały", czyli ppk IAI LAHAT, skopiowane przez Hindusów, BEZ żadnej umowy licencyjnej.......