15 grudnia agencja FMI (Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse, pol. Agencja Materiałów i Zamówień) Ministerstwa Obrony Królestwa Danii poinformowała o zawarciu umowy ramowej dotyczącej zakupu sześciu pojazdów podwodnych LAUV od firmy OceanScan.
Na mocy tej umowy portugalska spółka OceanScan - Marine Systems & Technology dostarczy Siłom Morskim Danii (Søværnet) sześć autonomicznych pojazdów podwodnych LAUV – Light Autonomous Underwater Vehicle (pol. lekki autonomiczny pojazd podwodny). Trafią one na opcjonalnie załogowe kutry przeciwminowe MSD (Mine Strygnings Drone skibe) typu Holm.
Ich przeznaczeniem będzie wstępne poszukiwanie obiektów niebezpiecznych na dnie morskim, głównie w wodach płytkich o głębokości od 4 do 10 m, ale mogą działać nawet na 100 m. Możliwe będzie jednoczesne wysłanie do akcji całej szóstki LAUV, które same obliczą, jak przeszukiwać dno morskie na danym obszarze.
LAUV mają konstrukcję modułową. Duńczycy zamówili pięć z nich w kompletacji z sonarami bocznymi wysokiej rozdzielczości, które służą do skanowania dna morskiego i lokalizowania min. Oprócz tego sonaru, pojazd ma również funkcję ID, dzięki której może wykonywać zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, a także skanować laserowo wszelkie znaleziska na dnie morskim. Kiedy LAUV są w rejonie działania, komunikują się ze sobą. Jeśli jeden coś znajdzie, może wezwać innego, który zrobi zdjęcie podejrzanego obiektu. Ta funkcja nie została jeszcze nabyta, ale oczekuje się, że zostanie wkrótce zaimplementowana.
Lekki autonomiczny pojazd podwodny LAUV ma 2,1 m długości, 0,15 m średnicy i waży 30 kg, jest więc łatwy w transporcie i może być wodowany przez jedną osobę.
Pierwsze trzy LAUV zostaną odebrane przez Duńczyków w pierwszym kwartale 2022 roku, na kiedy zaplanowano różne testy i kursy operatorskie. Oczekuje się, że pojazdy będą gotowe do użytku do lata 2022 roku.
Marynarka Wojenna RP dysponuje sprzętem podobnej klasy. Chodzi o autonomiczne pojazdy podwodne Teledyne Gavia, eksploatowane przez grupy nurków-minerów i przewidziane na seryjne niszczyciele min typu Kormoran II.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu