13 grudnia w anglojęzycznych mediach ukazała się informacja o zmniejszeniu wydatków obronnych Królestwa Arabii Saudyjskiej w 2022 r. w stosunku do roku 2021.
Rijad przeznaczy na obronność 171 mld SAR (ok. 46 mld USD) w 2022 r., podczas, gdy w 2021 r. było to 190 mld SAR (w 2020 r. 201 mld). Według Abdullaha Al Junaida, eksperta ds. bezpieczeństwa z Bahrajnu (udzielił wywiadu w tej kwestii portalowi defensenews.com), powody mają być dwa: rozbudowa lokalnego przemysłu obronnego i zakończenie realizacji niektórych umów. Mianowicie kończyć się mają dostawy samolotów wielozadaniowych Boeing F-15SA, a także dostawy pięciu korwet typu Avante hiszpańskiej budowy. Co do rozbudowy lokalnego potencjału przemysłowego, Królestwo Arabii Saudyjskiej może czekać z niektórymi zamówieniami, aż do uzyskania samodzielnych zdolności produkcyjne.
Wskazywane są również inne możliwe powody, jak szukanie oszczędności w związku z kryzysem gospodarczym wywołanym przez pandemię, czy próby zwiększenia efektywności wydatków w sektorze publicznym ‒ ma to być niezbędne ze względu na konieczność znalezienia środków na reformy społeczne i gospodarcze, które pozwolą zachować wysoki poziom życia, gdy zabraknie środków z paliw kopalnych.
Zgodnie z raportem Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI), w 2020 r. Królestwo Arabii Saudyjskiej dysponowało szóstym co do wielkości budżetem obronnym w skali świata.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu