Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

17. seria produkcyjna samolotów F-35 Lightning II zamówiona

Fot. US Navy

28 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie zamówienia 17. serii produkcyjnej wielozadaniowych samolotów bojowych F-35 Lightning II. W zakontraktowanej partii znajdują się maszyny dla Polski.

Kwietniowy kontrakt ma wartość 7,8 mld USD i obejmuje zamówienie 126 egzemplarzy F-35 wszystkich wersji. Zgodnie z zapisami, dostawa ma zostać zrealizowana do sierpnia 2026 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie.

Jak wskazuje komunikat Departamentu Obrony 81 egzemplarzy ma reprezentować wersję klasycznego startu i lądowania F-35A Lightning II. Spośród nich ponad 38 sztuk trafi do klientów eksportowych – osiem trafi do Finlandii (pierwsze), siedem do Włoch, sześć do Królestwa Niderlandów, sześć do Polski, po cztery do Japonii oraz Belgii, a trzy Danii. Odmiana skróconego startu i pionowego lądowania F-35B ma być dostarczona w liczbie 26 sztuk, w tym 15 trafi do US Marine Corps, siedem do Wielkiej Brytanii, a po dwa do Włoch oraz Japonii. Także w tym ostatnim przypadku mowa o pierwszych egzemplarzach, które w przyszłości mają być eksploatowane z niszczycieli typu Izumo. Pozostałych 19 sztuk reprezentuje odmianę pokładową F-35C, cała partia trafi do amerykańskiego lotnictwa morskiego.

Kontrakt na 17. partię produkcyjną został zawarty cztery miesiące po zamówieniu 16. transzy, która obejmowała 127 egzemplarzy. Wówczas zamawiający nie ujawnił szczegółów dotyczących produkcji eksportowej (poprzez procedurę FMS) – wiadomo, że mowa o kwocie 1,5 mld USD. Wśród nich są pierwsze polskie F-35A, których montaż końcowy ma rozpocząć się w bieżącym roku.

Jak wskazuje producent, dotychczas dostarczono ponad 900 seryjnych F-35 Lightning II, które trafiły do eksploatacji w dziesięciu państwach świata. Łącznie kontrakty eksportowe zawarło już szesnastu klientów, a kolejni oczekują decyzję Departamentu Stanu (m.in. Grecja oraz Republika Czeska).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc