Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie wznawiają dostawy samolotów F-35 Lightning II

Departament Obrony wznowił dostawy samolotów F-35 Lightning II. Fot. USAF

8 października Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ogłosił, że podjęto decyzję o wznowieniu dostaw wielozadaniowych bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II. Decyzja zapadła po miesięcznym zatrzymaniu procedur.


Zgoda urzędników Departamentu Obrony to wynik analiz związanych wyjaśnieniami producenta, Honeywell, dostawcy zintegrowanego modułu zasilania, w którym wykryto stopy dostarczane z Chin. Już we wrześniu urzędnicy Pentagonu zapewniali, że część nie stanowi zagrożenia przed ujawnieniem kluczowych tajemnic konstrukcji samolotu. Departament Obrony wskazał, że Lockheed Martin znalazł już alternatywnego dostawcę stopu z państwa, które nie budzi zastrzeżeń pod względem bezpieczeństwa.

Wstrzymanie dostaw miało miejsce po odebraniu w tym roku 88 maszyn. Zgodnie z harmonogramem, tegoroczny plan dostaw obejmował dostarczenie 153 sztuk. Komunikat Departamentu Obrony wskazuje, że chińskie części mają trafić do 126 samolotów, których dostawy miały zostać zrealizowane do końca października 2023 roku.

Dotychczas Lockheed Martin dostarczył klientom na całym świecie ponad 840 samolotów, które wylatały ponad 570 tys. godzin. W ciągu ostatnich tygodni program odniósł nowe sukcesy, wśród nich można wymienić podpisanie umowy na sprzedaż 36 samolotów do Szwajcarii, a także przesłanie oficjalnego zapytania ofertowego przez Republikę Czeską, która jest zainteresowana zakupem 24 maszyn na własne potrzeby.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc