11 listopada media holenderskie poinformowały, że część przedstawicieli rządu w tym kraju nawołuje do wprowadzenia embarga na usługi i dostawy sprzętu wojskowego do Turcji. Miałby ono obowiązywać wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej.
Powodem tego kroku jest rosnące zaangażowanie militarne Turcji w konfliktach lokalnych w regionie. Wśród przykładów wymienia się udział w walkach pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem o Górski Karabach, a także w wojnie domowej w Libii. Jednym z elementów embarga ma być wstrzymanie dostaw sprzętu wojskowego oraz realizacji usług związanych z serwisowaniem i obsługą już dostarczonego.
Wśród tych ostatnich wymienia się m.in. nowe średnie samoloty transportowe Airbus A400M Atlas, które są intensywnie wykorzystywane do przerzutu sprzętu oraz najemników pomiędzy tureckimi bazami w pobliżu Syrii, a lotniskami na obszarze stref walk (dzięki aplikacjom obserwacji ruchów samolotów, w okresie 1 lipca – 25 sierpnia wykonano przynajmniej jedenaście lotów na trasie Turcja – Libia). Co ważne, tego typu dostawy (m.in. do Libii) łamią embargo na dostawy broni do Libii (które zostało wprowadzone przez Organizację Narodów Zjednoczonych). Co ciekawe, prace związane z serwisem A400M Atlas prowadzą m.in. specjaliści niemieccy. Z tego też względu, od dłuższego czasu prowadzona jest debata odnośnie wstrzymania dostaw części zamiennych oraz prac serwisowych związanych z utrzymaniem floty dziewięciu egzemplarzy.
Ewentualne nałożenie embarga będzie kolejnym przykładem ochłodzenia stosunków pomiędzy Turcją i światem zachodnim. Wśród wcześniejszych przykładów można wymienić wstrzymanie dostaw wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II (co wiązało się z zakupem rosyjskiego systemu S-400), a także kanadyjskich komponentów do produkcji i budowy bojowych bezzałogowych aparatów latających Bayraktar TB2 (zostały zastąpione lokalnymi odpowiednikami). Z całą pewnością kluczem do wprowadzenia europejskiego będzie decyzja Republiki Federalnej Niemiec (około 40% eksportu broni i technologii wojskowych w 2019 roku trafiło właśnie do Turcji).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu