Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Unia Europejska wprowadzi embargo na dostawy usług i sprzętu wojskowego do Turcji?

Zdaniem części informacji, wśród celów ewentualnego embarga jest uziemienie floty dziewięciu A400M Atlas, które są intensywnie używane do przerzutu sprzętu do Libii. Fot. RAF

11 listopada media holenderskie poinformowały, że część przedstawicieli rządu w tym kraju nawołuje do wprowadzenia embarga na usługi i dostawy sprzętu wojskowego do Turcji. Miałby ono obowiązywać wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Powodem tego kroku jest rosnące zaangażowanie militarne Turcji w konfliktach lokalnych w regionie. Wśród przykładów wymienia się udział w walkach pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem o Górski Karabach, a także w wojnie domowej w Libii. Jednym z elementów embarga ma być wstrzymanie dostaw sprzętu wojskowego oraz realizacji usług związanych z serwisowaniem i obsługą już dostarczonego.

Wśród tych ostatnich wymienia się m.in. nowe średnie samoloty transportowe Airbus A400M Atlas, które są intensywnie wykorzystywane do przerzutu sprzętu oraz najemników pomiędzy tureckimi bazami w pobliżu Syrii, a lotniskami na obszarze stref walk (dzięki aplikacjom obserwacji ruchów samolotów, w okresie 1 lipca – 25 sierpnia wykonano przynajmniej jedenaście lotów na trasie Turcja – Libia). Co ważne, tego typu dostawy (m.in. do Libii) łamią embargo na dostawy broni do Libii (które zostało wprowadzone przez Organizację Narodów Zjednoczonych). Co ciekawe, prace związane z serwisem A400M Atlas prowadzą m.in. specjaliści niemieccy. Z tego też względu, od dłuższego czasu prowadzona jest debata odnośnie wstrzymania dostaw części zamiennych oraz prac serwisowych związanych z utrzymaniem floty dziewięciu egzemplarzy.

Ewentualne nałożenie embarga będzie kolejnym przykładem ochłodzenia stosunków pomiędzy Turcją i światem zachodnim. Wśród wcześniejszych przykładów można wymienić wstrzymanie dostaw wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II (co wiązało się z zakupem rosyjskiego systemu S-400), a także kanadyjskich komponentów do produkcji i budowy bojowych bezzałogowych aparatów latających Bayraktar TB2 (zostały zastąpione lokalnymi odpowiednikami). Z całą pewnością kluczem do wprowadzenia europejskiego będzie decyzja Republiki Federalnej Niemiec (około 40% eksportu broni i technologii wojskowych w 2019 roku trafiło właśnie do Turcji).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc