Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowa na cztery kolejne Borsuki

Ppłk Krzysztof Płatek poinformował, że NCBR zakontraktowało cztery dodatkowe prototypy bojowego wozu piechoty Borsuk. Fot. PGZ S.A.

27 kwietnia rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek, poinformował w mediach społecznościowych, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zakontraktowało cztery dodatkowe prototypy bojowego wozu piechoty Borsuk.


Szczegóły porozumienia nie są znane – dotychczas rzecznik prasowy NCBR nie odpowiedział na pytania przesłane przez Redakcję. Wiadomo, że nowa umowa stanowi aneks do zawartej wcześniej pracy badawczo-rozwojowej, której celem jest zaprojektowanie i wdrożenie do produkcji gąsienicowego bojowego wozu piechoty Borsuk. Zgodnie z komunikatem, badanie wstępne istniejącego prototypu są na ukończeniu i mają zakończyć się pod koniec czerwca bieżącego roku.

Cztery egzemplarze mają służyć do testów operacyjnych, które są niezbędne ze względu na rewolucyjne (w skali polskiego przemysłu i wojska) rozwiązania konstrukcyjne. Ma zastąpić stare, reprezentujące standardy techniczne sprzed ponad pół wieku BWP-1, sowieckiej konstrukcji i czechosłowackiej produkcji.

Według deklaracji, w przypadku zawarcia wieloletniej umowy, rocznie dostawy mogą obejmować do 100 Borsuków. Projekt NBPWP Borsuk realizowany jest przez konsorcjum z HSW S.A. na czele (w skład konsorcjum, zawiązanego jeszcze w 2013 r., wchodzą ponadto: Ośrodek Badawczo Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM Sp. z o.o., Rosomak S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej oraz Politechnika Warszawska). Pojazd miał swoją premierę w Kielcach podczas MSPO 2017, kiedy zaprezentowano tzw. model funkcjonalny. Pierwotnie przewidywano zakończenie pracy badawczo-rozwojowej już w 2019 r. Dotrzymanie terminu byłoby realne, gdyby nie model współpracy pomiędzy MON i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (dofinansowujące w znacznym stopniu projekt), umożliwiający rozpoczęcie prac bez uprzedniego zatwierdzonych wstępnych założeń taktyczno-technicznych przez przyszłego użytkownika. Obecnie realizowany jest etap badań wstępnych prototypu, ukończonego w 2019 r., w tym badań zachowania podczas pływania i użycia uzbrojenia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Umowa na cztery kolejne Borsuki”

  1. Wreszcie wyczekiwane kolejne prototypy do prób, trzeba jak najszybciej przygotowywać przemysł zbrojeniowy, rozbudowywać zakłady do pełnoskalowej produkcji wieloletniej BWP Borsuk, który powinien być zamówiony w jak największej ilości a cena jednostkowa będzie dobra do tego zapewnić kompleksowy serwis przy umowie zakupu

  2. z tekstu wynika że WB Electronics nie ma nic wspólnego z Borsukiem, przypadek?
    natomias jest Rosomak S.A, co oni robią przy Borsuku?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc