Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Silniki GE F414 made in India

Fot. US Navy

1 czerwca amerykańskie, powołując się na nieoficjalne źródła w Waszyngtonie, poinformowały, że administracja prezydenta Joe Bidena zatwierdziła wniosek dotyczący ulokowania produkcji licencyjnej silników General Electric F414 w Indiach.

Według źródeł prasowych, oficjalne ogłoszenie tej decyzji ma nastąpić 22 czerwca, w czasie wizyty premiera Indii w Stanach Zjednoczonych. Władze Indii, w ramach polityki rozbudowy własnych kompetencji przemysłowych, poszukiwały dostawcy kluczowych technologii umożliwiających produkcję tego typu jednostek napędowych. Wybór F414 nie jest przypadkiem, gdyż General Electric (już w 2021 roku) został wskazany jako dostawca silników do wielozadaniowych samolotów bojowych HAL Tejas Mk2 oraz projektowanych maszyn pokładowych nowego pokolenia –  HAL Twin Engine Deck Based Fighter (TEDBF).

Co należy podkreślić, zgoda na transfer technologii i ulokowanie produkcji licencyjnej silników F414 w Indiach może otworzyć drogę do wyboru wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F/A-18E/F Super Hornet dla lotnictwa morskiego Indii. Pomimo różnorodnych „przecieków medialnych”, które sugerowały, że Indie zdecydują się na francuskie Dassault Rafale M, rząd (oficjalnie) nie rozstrzygnął postępowania dotyczącego zakupu przynajmniej 26 pokładowych wielozadaniowych samolotów bojowych. W tej rywalizacji uczestniczą właśnie Boeing (F/A-18E/F Super Hornet) oraz Dassault (Rafale M).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Silniki GE F414 made in India”

  1. My kupujemy sprzęt amerykański za potężne miliardy zielonych, jesteśmy jednym z najważniejszych sojuszników Usa w NATO a nie mamy co liczyć na taki transfer technologii jak ten kraj" trzeciego świata" będący mocarstwem atomowym o gospodarce rosnącej dzięki niewolniczym wykorzystywaniu milionów ludzi z niższych kast, w dodatku krajem nie będącym w sojuszu północnoatlantyckim ale potrzebnym w polityce wobec Chin.
    Takie są fakty, proszę o zamieszczenie komentarza

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc